غذا و گیاهان دارویی

غذا و گیاهان دارویی

زنجبیل برای بهبود تهوع و استفراغ دوران بارداری مفید است

زنجبیل برای بهبود تهوع و استفراغ دوران بارداری مفید است


مصرف گیاه زنجبیل ، باعث بهبود شدت تهوع و دفعات استفراغ های دوران بارداری می شود .

 مصرف گیاه زنجبیل ، باعث بهبود شدت تهوع و دفعات استفراغ های دوران بارداری می شود . گیتی ازگلی ، كارشناس ارشد آموزش مامایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران ، در گفت و گو با خبرنگار شبكه خبرگفت : بررسی برروی 67 زن باردار نشان داده است ، مصرف كپسول های حاوی 250 میلی گرم پودر گیاه زنجبیل 4 بار در روز به مدت 4 روز در كاهش حالت تهوع و استفراغ دوران بارداری تاثیر زیادی دارد . وی گفت : این وضع در زنان باردار در سه ماه اول دوران حاملگی بیشتر بروز می كند و این افراد را با مشكل رو به رو می كند . وی با تاكید بر موثر بودن گیاه زنجبیل در كاهش علایم تهوع در دوران بارداری مصرف این گیاه دارویی را با صلاحدید پزشك معالج پیشنهاد كرد .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۸/۰۳/۰۵ساعت 0:26  توسط م - غلامحسینی  | 

ریحان

ریحان

 نحوه استفاده : در سبزیجات به کار میرود و در گاهی از اوقات به صورت دم کرده هم کاربرد دارد.
خواص : ريحان Basil
نام علمی Ocimum basilicum
گياه شناسي
ريحان گياهي است علفي يكساله و معطر كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد . برگهاي آن بصورت متقابل بيضوي و نوك تيز با كناره هاي دندانه دار مي باشد . گلهاي آن معطر و كوچك به رنگهاي سفيد، قرمز و گاهي بنفش مشاهده مي شود .
تخم آن سياه و ريز است . برگ ريحان و سرشاخه هاي جوان آن بمصرف تغذيه مي رسد ريحان در ايران و افغانستان بطور خودرو مي رويد در اكثر نقاط دنيا كاشته مي شود
خواص داروئي:
چون ريحان بسيار معطر است بنابراين براي معطر ساختن غذاها از آن استفاده مي شود ريحان از لحاظ قديم ايران كمي گرم و خشك است .
)1دم كرده برگ ريحان اثر ضد تشنج درد مقوي و مدر است .
2)دم كرده برگ ريحان معالج سردردهاي ميگرن و عصبي است .
3)خوردن ريحان دستگاه هاضمه راتقويت مي كند .
4)نوشيدن يك فنجان دم كرده ريحان نفخ و گاز
معده را از بين ميبرد .
5)برگ ريحان درمان كننده ناراحتي هاي حاصل از نيش حشرات است كافي است كه محل گزش حشرات را با برگ ريحان ماساژ دهيد خارش و درد را برطرف مي كند.
6)جويدن برگ ريحان براي زخم هاي دهان مفيد است .
7)جوشانده ريحان
تب بر است .
8)دم كرده تخم ريحان مسكن است .
9)اگر تخم ريحان را بكوبيد و با صمغ عربي مخلوط كنيد داروي خوبي براي درمان اسهال است .
10)تخم ريحان براي رفع دل درد مفيد است .
11)برگ ريحان اثر زياد كننده شير دارد و مادران شير ده حتما بايد از اين گياه استفاده كنند .
12)دم كرده دانه ريحان براي درمان ورم كليه و ترشحات زنانه بكار مي رود .
13)دم كرده برگ ريحان درمان كننده سرگيجه است .
14)برگ ريحان را همراه
غذا بخوريد در هضم غذا موثر است .
15)اگر گلدان ريحان را جلوي پنجره بگذاريد حشرات و مگس را فراري مي دهد و آنها و داخل خانه نخواهند شد .
منبع : کتب
طب سنتی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ساعت 10:28  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص لوبیا سبز

خواص لوبیا سبز

فواید لوبیا سبز در سلامتی

لوبیا سبز با اینکه از کالری کمی برخوردار است(75/43 کالری در یک غلاف) از نظر تغذیه ای بسیار مقوی می‌باشد. لوبیا سبز منبعی غنی از ویتامین C،‌ویتامینK و منگنز است و همچنین ویتامینA، فیبر، پتاسیم، فولات، آهن،‌منیزیم، ویتامین B1، مس، کلسیم، فسفر، پروتئین، امگا3 و نیاسین است.

کمک به استخوان سازی

لوبیا سبز به دلیل داشتن ویتامین K، ‌بسیار برای ساختن استخوانهایی قوی مهم است. ویتامین K1، پروتئین استئوکلسین (پروتئینی مهم و غیر کلاژنی در استخوان) را فعال می‌سازد. این پروتئین مولکولهای کلسیم را در استخوان نگه می‌دارد بنابراین بدون ویتامینK1، میزان استئوکلسین نیز کافی نمی‌باشد و پروسه معدنی شدن استخوان دچار نقص و تخریب می‌گردد.

حمایت از سیستم قلبی ـ عروقی

برای بیماران قلبی مبتلا به دیابت و بیمارانی که گرفتگی شریان دارند، تعداد کمی از غذاها که از آن جمله می‌توان به لوبیا سبز اشاره نمود برای آنها مفید است. لوبیا سبز منبع غنی از ویتامینA(از نوع بتاکاروتن) و همچنین ویتامین C ، می‌باشد. این دو ماده مغذی،‌ آنتی اکسیدانهایی مهم می‌باشند که در کاهش رادیکالهای آزاد موجود در بدن کمک می‌کنند. ویتامین C محلول درآب و بتاکاروتن،‌ محلول در چربی می‌باشند. این دو آنتی اکسیدان محلول در آب و چربی به کمک هم از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌نمایند زیرا کلسترول اکسید شده قادر است که به دیواره رگهای خونی بچسبد و از آنها بالا رود که نتیجه آن تصلب شریان، سکته و حمله قلبی است. مصرف مقدار کمی از بتاکاروتن و ویتامین C، از این عوارض جلوگیری می‌نماید و می‌توان گفت مصرف یک استکان لوبیا سبز به میزان 16/6٪ ویتامینA  و 20/2٪ از ویتامینC بدن را تامین می‌نماید. همچنین لوبیا سبز حاوی فیبر، پتاسیم، فولات و منیزیم می‌باشد که هر کدام از این مواد نقش موثری در تقویت سیستم قلبی ـ عروقی ایفا می‌کنند. منیزیم و پتاسیم با همکاری هم به کاهش فشار خون کمک می‌کنند در صورتیکه فولات مولکول خطرناکی بنام هموسستئین را به مولکولهای بی خطر تبدیل می‌نماید. به این دلیل که هموسستئین به طور مستقیم دیواره رگها را خراب می‌کند، بنابراین در صورت تغییر ندادن آن،‌میزان زیاد آن احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. همچنین فیبر که در لوبیا سبز موجود می‌باشد باعث کاهش فشار خون می‌گردد.
میزان مواد موجود در 100 گرم لوبیا سبز
 
ویتامین K

00/20 میکرو گرم

منگنز  37/0 میلی گرم
ویتامینC 13/12 میلی گرم
ویتامین  A 50/832 واحد
فیبر 00/4 گرم
پتاسیم   75/373 میلی گرم
فولات 63/41 میکروگرم
آهن 60/1 میلی گرم
منیزیم

25/31میلی گرم

ویتامین B2(ریبو فلاون) 12/0 میلی گرم
کلسیم 50/57 میلی گرم
مس

13/0 میلی گرم

ویتامین  B1(تیامین) 09/0 میلی گرم
فسفر 75/48 میلی گرم
پروتئین 36/2 گرم
امگا 3    11/0 گرم
 
بالا بردن سلامتی روده

لوبیا سبز از مبتلاء شدن به سرطان روده جلوگیری می‌کند. ویتامین C و بتاکاروتن موجود در آن نیز سلولهای روده را از تخریب توسط رادیکالهای آزاد محفوظ می‌کنند.

فولات موجود در لوبیا سبز نیز از تخریب DNA و تغییر سلولهای روده جلوگیری می‌کنند حتی در مواردیکه سلولها به سمت سرطانی شدن پیش رفته اند نیز موثر می‌باشد. مطالعات نشان داده اند افرادی که در غذایشان از میزان زیاد ویتامین C، بتاکاروتن و فولات استفاده می‌کنند ریسک ابتلاء به سرطان روده در آنها کمتر از کسانی است که از این مواد استفاده نمی‌کنند. همچنین فیبر توانایی چسبیدن به سموم مسبب سرطان را دارد و قبل از آنکه این سموم بتوانند به سلولهای روده آسیبی برسانند آنها را از بدن بیرون می‌کند.

ماده مغذی با خاصیت ضد التهاب

ویتامینهای C و بتاکاروتن هر دو خاصیتی ضد التهاب دارند و این خاصیت آنها، لوبیا سبز را ماده ای مفید برای کاهش بیماریهایی که التهابات نقش موثری در آنها دارد (مانند آسم، آرتروز استخوانی و آرتروز)  می‌سازد. همچنین به علت داشتن ویتامین ریبوفلاوین در کاهش حملات میگرن بسیار موثر است.لذا به کسانی که از این بیماری رنج می برند توصیه به مصرف آن می گردد.

آهن برای تامین انرژی

لوبیا سبز منبعی سرشار از آهن است. ماده معدنی که برای زنان در دوره قاعدگی که در معرض کاهش شدید آهن هستند بسیار ضروری است. لوبیا سبز در مقایسه با گوشت قرمز که یکی از منابع مهم برای تامین آهن است، همراه با تامین آهن،حاوی کالری بسیار کم است و فاقد هر گونه چربی نیز می‌باشد.

چه نوع لوبیا سبزی را خریداری کرده و چگونه آنها رانگهداری کنیم?

برای خرید لوبیا سبز بهتر است آن دسته از آنها را انتخاب نماییم که غلاف آنها سبز باشد و دارای پوستی لطیف و بدون نقطه های قهوه ای بوده و ترد و تازه باشند.

برای نگهداری از آن بهترین روش این است که آنها را نشسته در کیسه ای پلاستیکی قرار داده و در فریزر نگه دارید. لوبیا سبز را فقط می توان به مدت 1 هفته در فریزر نگه داشت.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ساعت 10:21  توسط م - غلامحسینی  | 

باميه

باميه

خواص :

باميه سرشار از اسيد فوليك، ويتامين هاي A و C است. همچنين منبع خوبي از ويتامين هاي گروه B ، منيزيوم ، پتاسيم و فيبر غذايي مي باشد.

ارزش غذايي نصف ليوان باميه پخته:

25كالري دارد؛ پس كم كالري است.

2 گرم فيبر دارد؛ منبع خوبي از فيبر است.

460 واحد ويتامين A دارد؛ منبع خوبي از ويتامينA است.

130 ميلي گرم ويتامين C دارد.

50 ميلي گرم كلسيم دارد؛ منبع خوب كلسيم كه ضد پوكي استخوان است.

256ميلي گرم پتاسيم دارد؛ كه ضد فشار خون است.اثرات مواد مغذي موجود در باميه بر سلامتي بدن:

1) فيبر موجود در باميه به حفظ قند خون كمك مي كند؛ بدين ترتيب كه سرعت جذب قند را كاهش مي دهد، پس براي افراد مبتلا به ديابت مفيد است.

2) موسيلاژ(يك نوع فيبر) موجود در باميه به كلسترول غذا متصل شده و جذب آنرا كاهش مي دهد. همچنين باعث دفع سموم از بدن مي شود. اثر باميه دركاهش كلسترول خون، يكي از خصوصيات بسيار مفيد اين سبزي است زيرا مثل داروهاي كاهنده كلسترول اثرات جانبي ندارد.

3) بسياري از متخصصان معتقدند كه بيشتر بيماري ها از روده شروع مي شوند. فيبر موجود در باميه با جذب آب كافي، از بروز يبوست جلوگيري كرده و ابتلا به بيماري هايي چون بواسير و ديورتيكوليت* را بشدت كاهش مي دهد.

معمولاً براي افزايش حجم مدفوع و رفع يبوست،مصرف سبوس گندم توصيه مي شود كه امكان دارد ديواره روده را حساس كند. ولي موسيلاژ موجود در باميه روده را نرم كرده و خروج مدفوع را آسان مي سازد.

4) اسيد فوليك باعث كاهش هموسيستئين خون مي شود كه اين ماده رگهاي خوني را مسدود مي كند. ويتامين C نيز يكي از آنتي اكسيدان هاي مهم مي باشد. در مجموع به علت دارا بودن اين مواد مغذي و نيز فيبرهاي محلول و املاح باعث پيشگيري از بيماري هاي قلبي نيز مي شود.

5) براي حفظ اثرات مفيد باميه و آنزيمهاي هضمي آن، بايد آن را خيلي كم بپزيد يعني با حرارت كم يا با بخار ملايم پخته شود. بعضي افراد باميه را خام مصرف مي كنند. ولي اگر خواستيد آن را سرخ كنيد، از مقدار كمي روغن زيتون يا روغن گياهي براي سرخ كردن آن استفاده كنيد.* ديورتيكوليت : التهاب ديورتيكول ها( كيسه هاي گرد فتق مانند در ديواره مخاط روده بزرگ) است كه در اثر تجمع باكتري ها و ساير محرك هاي داخل ديورتيكول ها ايجاد مي شود و باعث درد، نفخ، تهوع، يبوست، اسهال و تب مي شود.


باميه سرشار از اسيد فوليك، ويتامين هاي A و C است. همچنين منبع خوبي از ويتامين هاي گروه B ، منيزيوم ، پتاسيم و فيبر غذايي مي باشد.

منبع : کتب طب سنتی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ساعت 10:13  توسط م - غلامحسینی  | 

رازیانه (بادیان)

رازیانه (بادیان)

نحوه استفاده : به صورت خشک، دم کرده و جوشانده که در زیر به آن اشاره خواهد شد :
خواص : رازيانه FENNEL
نام علمی Foeniculum vulgare
گياه شناسي
رازيانه گياهي است معطر ، علفي و دوساله كه ارتفاع آن تا 2 متر مي رسد ساقه آن داراي شيارهاي هم دريف و موازي مي باشد برگهاي آن نازك و نخي مانند شوید است گلهاي رازيانه زرد و بصورت خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي شود . ميوه رازيانه كوچك و بطول حدود 8 ميليمتر و عرض 3 ميليمتر بوده و داراي بوئي معطر و طعمي شيرين مي باشد .
رازيانه درمناطق مديترانه اي بخوبي رشد مي كند و در ايران در مناطق شمالي كشور در دامنه هاي كوههاي البرز بطور خورد مي رويد .
رازيانه از نظر
طب قديم ايران گرم و خشک است . ريشه رازيانه گرمتر از بقيه قسمت هاي گياه است .
1) رازيانه اثر زياد كنده شير را در زنان شير ده دارد و بدين منظور مي توان از دم كرده رازيانه استفاده كرد .
2 )اشتها آور و مقوي است .
3)نفخ و گاز
معده رااز بين مي بر د .
4)قاعده آور است .
5)برگهاي رازيانه ادرار آور است .
6)جوشانده ريشه رازيانه ملين مسهل است .
7)روغن تخم رازيانه كرم روده را از بين میبرد .
8)حالت تهوع رابر طرف مي كند .
9)براي برطرف كردن آُسم ، سرفه و تنگي نفس از دم كرده تخم رازيانه بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنيد .
10)براي رفع اسهال رازيانه را با زیره سبز به نسبت مساوي دم كرده و به مريض بدهيد .
11)ميتوان از رازيانه داروي ضد نفخ بصورت زير تهيه كرد :
5 گرم پودر انيسون و 5 گرم پودر زيره كرمان ، 5 گرم پودر تخم گشنيز و 5 گرم پودر رازيانه را با هم مخلوط كرده در يك ليتر آب جوش بريزيد و آنرا بمدت 10 دقيقه دم كنيد سپس آنرا صاف كرده و كم كم بنوشيد .
12)رازيانه بعلت داشتن هورمون زنانه رشد دخترها را جلو مي اندازد .
13)رازيانه مغز را فعال مي كند .
14)ريشه رازيانه داراي كومارين Coumarin مي باشد . چون اين ماده رقيق كننده
خون است بنابراين آنهايي كه مبتلا به تصلب شرائين يا انسداد رگها هسند مي توانند از جوشانده ريشه رازيانه استفاده كنند .
15)دردهاي مفاصل را برطرف مي كند .
16)اشتها را زياد مي كند .
17)براي از بين بردن درد آرتروز روغن رازيانه را در محل درد بماليد .
منبع : کتب
طب سنتی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ساعت 10:6  توسط م - غلامحسینی  | 

کدو (دبا)

کدو (دبا)

نحوه استفاده : خوراکی به عنوان غذا
خواص : كدو Squash
نام علمی Lagenaria vulgaris
گياه شناسي
كدو گياهي است يكساله و خزنده كه برگهاي آن بشكل
قلب و پهن و پوشيده از كرك ريز مي باشد . گلهاي زرد رنگ است و گل نر و گل ماده آن روي يك پايه قرار دارد . ريشه آن باریك و بلند ، كمي شيرين است . كدو انواع مختلف دارد مانند كدوي حلوايي ، كدوي تنبل يا كدوي زرد ،كدوي خورشي يا كدوي سبز .
نوعي از كدوي حلوايي در كانادا و آمريكا و بعضي نقاط دنيا مي رويد كه بسيار بزرگ مي شود و گاهي وزن آن مرباتا 60 كيلوگرم نيز مي رسد . در آمريكا و كانادا اين كدوها را براي شب هالوين بكار ميبرند و با آن رو كيك درست مي كنند .
خواص داروئي:
خواص كدو و تخم كدو :
كدو از لحاظ
طب قديم ايران سرد و تر يعني خنك كننده و مرطوب كننده است و از لحاظ شيميايي بدن را قليايي مي كند . كدو هم مانند بادمجان چون داراي كالري است بنابراين مهمترين غذا براي كساني است كه مي خواهند وزن كم كنند .
1)تخم كدوي خام اثر دفع كرم روده دارد و چون سمي نيست اطفال نيز مي توانند از آن استفاده كنند . براي اين منظور بايد مقدر 50 گرم تخم كدو را پودر كرده و با عسل مخلوط نموده و مصرف كنيد و بايد بعد از چهار ساعت يك مسهل مانند روغن كرچك بخوريد كه كرمها را دفع كند .
2)كدو اثر ملين ، مدر و رفع يبوست و رفع سوء هاضمه را دارد
3)به اشخاصي كه
تب دارند كدو مي دهند تب را پائين مي آورد
4)كدو براي اشخاص گرم مزاج و صفراوي غذاي خوبي است
5)كدو خونساز است و براي استفاده از اين خاصيت كدو بايد آنرا همراه با آب غوره و يا سركه در روغن زيتون پخت و مصرف نمود
6)براي رفع
دندان درد آب كدو قرقره كنيد
7)براي درمان گوش درد چند قطره آب كدو در گوش بچكانيد
8)براي برطرف كردن التهاب
معده ، كبد و كليه كدوي پخته را روي اين اعضاء بگذاريد
9)پوست كدو را خشك كنيد خوردن آن درمان بواسير و خونريزي
معده و روده است
10)تخم كدو درمان كنننده سرفه و برطرف كننده اخلاط
خون است
11)براي زخم روده ها و مثانه و سوزش مجراي ادرار تخم كدو مصرف كنيد
12)روغن تخم كدو براي رفع
تب و دل پيچه مفيد است
13)كدو و تخم كدو هر دو براي پيشگيري سرطان مفيد مي باشند
14)تخم كدو علاج كننده سرطان پروستات و برطرف كننده ورم پروستات مي باشد در مادران بالاتر از سن چهل معمولا غده پروستات شروع به بزرگ شدن مي كند و بنابراين اين اشخاص بايد چند روز در هفته كدو حلوايي يا تخم كدو بخورند .
15)كدو و تخم كدو در پيشگيري سرطان ريه بسيار موثر است و اشخاص سيگاري و حتي آنهائيكه با اين اشخاص زندگي مي كنند و باصطلاح سيگاري دست دوم هستند براي اينكه مريض نشوند بايد از كدو استفاده كنند .
خواص کدو از نظر احادیث :
بر مغز و عقل می افزاید ،
قلب غمگین را محکم میکند و برای درد قولنج مفید است.
منبع : کتب
طب سنتی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 9:18  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص بادمجان در درمان بيماري صرع

خواص بادمجان

خلاصه : تحقیقات جدید نشان می دهد که بادمجان دارای یک ماده ضد تشنج است و در درمان بیماری صرع اثر بسیار خوبی دارد.
متن کل خبر : تحقیقات جدید نشان می دهد که بادمجان دارای یک ماده ضد تشنج است و در درمان بیماری صرع اثر بسیار خوبی دارد. بنابراین اشخاصی که تشنج دارند و یا مبتلا به این بیماری می‌باشند بهتر است که از بادمجان استفاده کنند.
مهمترین خاصیت بادمجان کم کالری بودن آن است که غذای بسیار خوب برای کسانی است که می‌خواهند وزن کم کنند زیرا دارای ویتامین و مواد معدنی نیز می باشد .
ـ بادمجان را حتما به حالت کاملا رسیده باید مصرف کرد، زیرا خام آن طعم تلخ داشته و در افرادی که آسم و برونشیت دارند باعث تحریک این بیماری‌ها می‌شود.
ـ بادمجان اثر نرم کننده و مدر دارد و بعلت دارا بودن آهن در رفع کم خونی داروی موثری است.
ـ بادمجان را می توان برای از بین بردن ورم و التهاب بر روی عضو ملتهب گذاشت. دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند.
ریشه بادمجان و شاخه‌های خشک شده و برگ‌های آن اثر بند آورنده خون را داشته، قابض بوده و می توان برای درمان انواع خونریزی‌ها استفاده کرد.
ـ بادمجان پاد زهر خوبی برای مسمومیت‌های حاصل از خوردن قارچ سمی است.
خوردن بادمجان گرفتگی رگ‌ها را باز کرده و شخص را از خطر سکته قلبی محفوظ می‌دارد و نیز برطرف کننده یبوست نیز هست.
ـ برگها و پوست سیاه بادمجان اگر جوشانده شود، این جوشانده درمان اسهال خونی است. همچنین جوشانده ریشه بادمجان در درمان بیماری آسم موثراست.
گفتنی است، بادمجان مقوی معده است. آب زردرنگی که در موقع نمک زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج می شود برای خشک کردن عرق دست و پا بهترین داروست و اشخاصی که دست و پایشان مرتب عرق می کند باید چند بار در روز آن را با این آب بشویند تا از شر این مرض آسوده شوند.
اگر بادمجان را بسوزانند و خاکستر آن را با سرکه خمیر کنند و به زگیل بمالند زگیل کنده خواهد شد.
از بادمجان می توان به عنوان مسکن برای تسکین در استخوان شکسته و ضرب خورده استفاده کرد بدین طریق که باید بادمجان را در فر قرار داد تا نیم پز شود و سپس آب آنرا با فشار گرفته و به مقدار نصف آن آب شکر قهوه ای اضافه کرده و آنرا هم بزنید و بنوشید.
بادمجان دارای آلکالوئیدی بنام سولانین Solanine است که ممکن است در معده‌های ضعیف ایجاد آلرژی و مسمومیت کند.
شایان ذکراست، بادمجان با همه خواصی که گفته شد نباید مورد استفاده اشخاصی که بواسیر و یا درد چشم دارند قرار گیرد، زیرا بیماری آنها را تشدید می کند. این اشخاص اگر می خواهند بادمجان بخورند بهتر است آنرا با گوشت، روغن و یا سرکه پخته و سپس مصرف کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 9:10  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص پیاز

خواص پیاز

نحوه استفاده : به صورت خوراکی مصرف میشود که در زیر به صورت جامع تر به آن اشاره خواهد شد :
خواص : پياز Onion
نام علمی Allium cepa
گياه شناسي
پياز گياهي است دو ساله داراي برگهاي توخالي و استوانه اي شكل . ساقه پياز تا ارتفاع يك متر هم مي رسد كه آنهم استوانه اي و توخالي است . گلهاي پياز برنگ سفيد يا بنفش بصورت چتر در انتهاي ساقه ديده مي شود .
پياز انواع مختلف دارد مانند پياز سفيد ،‌پياز بنفش ، پياز قرمز و يا مخلوطي از قرمز و بنفش .
پياز در حال حاضر در تمام مناطق دنيا كشت مي شود ولي گفته مي شود كه منشاء آن از ايران و افغانستان بوده است و از آنجا به ديگر نقاط دنيا راه يافته است .
پياز از زمانهاي ماقبل تاريخ وجود داشته است . مردم مصر از آن در غذاهايشان استفاده مي كرده اند .
مخصوصا در مصر پياز در مراسم مذهبي بكار مي رفته و احترام خاصي داشته است . يونانيان و روميان نيز آنرا مي شناخته و مصرف مي كرده اند
خواص داروئي:
پياز از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و داراي خواص بسياري است كه در يك مقاله نمي توان گنجانيد .
1-پياز ادرار آوري قوي است و خام و پخته آن هر دو اين اثر را دارند .
2-براي رفع گاز معده از تنتور پياز مي توان ساتفاده كرد . مقدر مصرف آن 10تا 15قطره است كه بايد در آب حل كرده و مصرف نمود .
3-براي رفع دردهاي عصبي شربت پياز بهترين دارو است شربت پياز به اين صورت تهيه مي شود :
100 گرم پياز خام را با 400 گرم آب مخلوط كرده و بپزيد تا له شود سپس 400 گرم قند روي آن بريزيد و بگذاريد كه جوش بزند تا قند حل شود سپس آنرا صاف كنيد و در يخچال قرار دهيد .
4- همانوطر كه گفته شد پياز داراي انسولين گياهي است و استفاده از آن قند خون را پائين مي آورد . بيماران مبتلا به مرض قند بايد حتما هر روزه از آن استفاده كنيد .
5- اگر پياز را له كنيد و در زير شكم شخصي كه مبتلا به احتباس ادراري است قرار دهدي ادرار را باز مي كند .
6-پياز نيم پز براي سوختگي ها نيز موثر است .
7-پياز خام محرك قلب است .
8-پياز باكتري كش است .
9-پياز تقويت كننده و نرم كننده سينه است .براي اين منظور پياز را آب پز كرده و بخوريد .
10-پياز سنگ كليه را خرد مي كند .
11- پياز پخته ملين است .
12-براي رفع خارش چشم چند قطره آب پياز را در چشم بچكانيد .
13-براي درمان سنگيني گوش آب پياز را در گوش بچكانيد .
14-ماسك پياز روي صورت خون را بطرف صورت مي كشاند و رنگ صورت را درخشان مي كند .
15-پياز چون گرم است براي كسانيكه طبع گرم دارند مضر است و اسراف در خوردن آن موجب فراموشي و سردرد مي شود .
16-پياز لثه ها را محكم مي كند .
17-پياز كلسيم درد دندانها و استخوانها را تقويت مي كند و از نرمي استخوان جلوگيري مي كند .
18-پياز معالج عفونتهاي مجاري تنفسي از قبيل ورم گلو ، برنشيت ، گريپ و آسم مي باشد .
19-براي رفع سموم بدن پياز توصيه مي شود .
20- براي آنكه پياز زود هضم شود و آنهايي كه معده حساس دارند بتوانند آنرا بخورند و از خواص آن استفاده كنند بايد موقع پختن پياز مقداری شكر روي آن بريزيد و اين عمل هضم پياز را آسان تر خواهد كرد .
21- براي درمان اسهال از پوست پياز استفاده كنيد بدين صورت كه پوست پياز را بشوئيد و در مقدري آب به مدت ده دقيقه بجوشانيد ، سپس آنرا در داخل دستمالي ريخته و فشار دهيد تا شيره آن گرفته شود . بعدا اين شيره را با شكر شيرين كنيد و روز ي چند فنجان از آن را بشوئيد تا اسهال كاملا از بين برود .
22- اگر پشه يا زنبور شما را گزيد فورا يك پياز را بريده و روي محل گزيدگي بگذاريد درد و خارش فورا ساكت مي شود .
23- پياز ترشي را براي از بين بردن يرقان و تقويت معده و روده و زياد شدن اشتها مصرف مي كنند .
24-اگر از بوي پياز ناراحت مي شويد مي توانيد بعد از خوردن پياز براي رفع بوي آن باقلا پخته و يا گردوي پخته و يا نان سوخته بخوريد .
25-تخم پياز گرم و خشك است و براي ازدياد نيروي جنسي مصرف مي شود .
36-اگز از تخم پياز پمادي درست كنيد و روي سر ببنديد از ريختن مو جلوگيري مي كند .
37-حتما شنيده ايد كه در قديم براي اينكه كسي از اسرار علمي سر درنيآورد آنها را با مركب نامرئي مي نوشتند و مركب نامرئي چيزي غير ازآب پياز نيست .
38-در خاتمه براي اينكه بوي پياز شما را ناراحت نكند و اشك از چشمان شما جاري نشود مي توانيد پياز را زير آب شير پوست بگيريد يا اينكه پياز را در داخل ظرف بزرگ آب قرار دهيد و در آب آنرا پوست بكنيد .
منبع : کتب طب سنتی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 9:5  توسط م - غلامحسینی  | 

سیر

سیر
 
نحوه استفاده : خوراکی
خواص : سير Garlic
نام علمی Allium sativum
گياه شناسي
سير گياهي است علفي و دائمي كه ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتيمتر نيز مي رسد . قسمت زير زميني آن متورم و مركب از 5 تا 12 قطعه و محصور در غشاهاي نازك و ظريف برنگ خاكستري مايل به سفيد مي باشد . برگهاي آن باريك و نواري شكل برنگ سب تيره و گلهاي آن كوچك و صورتي رنگ كه بصورت يك چتر در انتهاي ساقه ظاهر مي شود .
سير وپياز رابطه اي نزديك با هم دارند كه شايد بدليل بوي بد آنها مي باشد .
در مصر قديم براي موميائي مدرگان و خوش طعم كردن غذاها بكار می رفته است . هومر شعر باستان در نوشته هاي خود از آن ياد برده است .
مردم در اروپا و اسپانيا از قبل از ميلاد مسيح آنرا مي شناختند و از آن استفاده مي كردند .
بقراط پدر علم طب در نوشته هاي خود از خواص آن ياد كرده و يكي ديگر از دانشمندان قديم 61 خاصيت مختلف براي سير قائل شده است .
سه نوع سير وجود دارد :
1-سير آمريكايي بنام Greole ناميده مي شود . اين نوع سير داراي پوست سفيد بوده و از انواع ديگر قوي تر است .
2-سير تاهيتي كه از بقيه درشت تر است و گاهي قطر آن به 8 سانتيمتر مي رسد .
حضرت محمد (ص) براي سير 70 خاصيت مختلف قائل شده اند و مي فرمايند :
از سبزي سير تا مي توانيد استفاده كنيد زيرا سير دواي هفتاد درد است اما آنكس كه سير وپياز خورده به مسجد نيايد و به مردم نزديك نشود .(به علت بوی بد دهان)
خواص داروئي:
سير از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است اسانس سير كه در اثر تقطير سير با بخار آب حاصل مي شود براي تغيير طعم غذا مصرف مي شود .
1)سير بادشكن وضد عفوني كننده است .
2)خوردن سير مصونيت بدن را در مقابل بيماريها افزايش مي دهد .
3)سير كرم كش است .
4)سير محرك و تقويت كننده بدن است .
، برای درد گلو میتوانید یک حبه از سیر را رنده کرده و یک قاشق مربا خوری آبلیمو به آن اضافه نمایید سپس میل کنید، اگر این کار را چند بار انجام دهید برای درد گلو داروی مفیدی میباشد. سير داروي سرماخوردگي و زكام است .
6)سير اثر خوبي در معالجه سل دارد
7)سير خون را رقيق مي كند
8)سير اثر خوبي در تنگي نفس دارد
9)خوردن مداوم سير لقوه و رعشه را از بين مي برد .
10)سير چون گرم و خشك است بنابراين رطوبت معده را از بين مي برد و دردهاي مفاصل را خوب مي كند.
11)سير درمان كننده دردهاي مفاصل ، سياتيك و نقرس مي باشد .
12)سير براي تقويت نيروي جنسي و افزايش توليد اسپرم در اشخاص سرد مزاج بسيار مفيد است .
13)آنهائي كه قطره قطره ادرار مي كنند بايد حتما سير بخورند تا بيماري آنها درمان شود .
14)سير زخم هاي ريه و درد معده را از بين مي برد .
15)سير سنگ هاي كليه را شكسته و خارج مي سازد .
16)سير را با زيره بپزيد براي تقويت دندان مفيد است .
17)ماليدن سير پخته به دندان ، درد دندان را تسكين مي دهد .
18)سير را بسوزانيد وبا عسل مخلوط كنيد و ضمادي از آن درست كنيد اين ضماد براي رفع خون مدرگي زير پلك چشم مفيد است .
19)سير بعلت مدر بودن براي رفع آب آوردن انساج مفيد است .
20)براي از بين بردن ميخچه كف پا از ضماد سير استفاده كنيد .
21)جهت رفع دردهاي رماتيمسي و عصبي ضماد سير بسيار موثر است .
22)جهت ضد عفوني كردن دستگاه تنفسي در هنگام بيماريهاي مربوطه از شربت سير استفاده كنيد :
مقدر 100 گرم سير را با 200 گرم آب و 200 گرم شكر يا قند مخلوط كرده و آنرا بجوشانيد تا له شود . مقدر مصرف براي اين منظور سه قاشق سوپخوري در روز است .
23)جديدا در يكي از بيمارستان هاي آمريكا براي ضدعفوني كردن فضاي بيمارستان از سير استفاده میکنند .
24)پاستور پزشك معروف فرانسوي آزمايشات زيادي روي سير انجام داد و اثر باكتري كشي سير را تائيد كرده است .
25)سير ضد انعقاد و لخته شدن خون است .
26) در شوروي سير بنام پني سيلين معروف است و معمولا هنگاميكه آنفولانزا شیوع دارد، مصرف آن بالا مي رود درچندسال پيش كه آنفلوانزا شيوع پيدا كرد مردم شوروي 500 تن سير مصرف كردند .
27)خوردن سير سلولهاي سرطاني را از بين مي برد .
28)يكي از دانشمندان آمريكايي كه در دانشگاه فلوريدا روي مرض ايدز تحققي مي كند معتقد است كه سير روي مرض ايدز اثر مثبت دارد .
29)مصرف سير مقدر كلسترول خون را پائين مي آورد . مقدار LDH را كاهش مي دهد . مقدر مصرف سير براي اين منظور 30 گرم در روز است . جالب است كه با مصرف سير در چند ماه اول مقدر كلسترول ممكن است بالا رود و اين بدين علت است كه كلسترول از داخل نسوج خارج شده و داخل خون مي شود كه از آنجا دفع گردد بعد از اينكه كلسترول بحالت نرمال رسيد بايد براي نگهداري آن روزي نصف سير خام مصرف كرد . گ
30)خوردن سير از سرطان جهاز هاضمه جلوگيري مي كند .
31)چيني ها قرن هاست كه براي پائين آوردن فشار خون از سير استفاده مي كنند .
مضرات :
سير با آنكه خواص بسياري دارد بايد بحد اعتدال مصرف شود زيرا استفاده زياد از آن در بعضي اشخاص موجب سردرد ، ضعف نيروي جنسي ، ضعف چشم و عوارض بواسير مي شود . سير براي آنهائيكه اسهال دارند مضر است .
آنهائيكه معده ضعيف دارند و بطور كلي سيستم هاضمه آنها ضعيف است نبايد در خوردن سير افراط كنند .
كسانيكه يبوست دارند نبايد سير بخورند و براي رفع مضرات آن سير را بايد با آب و نمك پخته و كمي به آن روغن بادام يا كره اضافه كنيد تا مضر نباشد .
منبع : کتب طب سنتی
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 9:0  توسط م - غلامحسینی  | 

شيرين بيان

شيرين بيان

 كليات گياه شناسي

شيرين بيان گياه بومي ناطق مديترانه است و در ايران در اكثر نقاط كشور مي رويد . شيرين بيان گياهي است چند ساله و داراي ساقه اي بطول يك متر كه در نواحي معتدل تا ارتفاع دو متر مي رسد . برگهاي آن مركب از تعدادي برگچه هاي فدر و سبزرنگ مي باشد . گلهاي آن برنگ بنفش ، سفيد . زرد است ميوه آن مانند نيام و محتوي 5 تا 6 دانه مي باشد .

ريشه شيرين بيان بطور خيلي عميق در زمين فرو مي رود . پوست ريشه قهوه اي سير وس ياه است . مغز ريشه زرد رنگ بوده و طعم آن بسته بانواع مختلف تغيير مي كند . مثلا شيرين بيان اسپانيا طعم ملايم درد در حاليكه شيرين بيان يونان داراي طعم تلخ است .

تركيبات شيميايي:

ريشه شيرين بيان داراي گلوكز ،‌ساكاروز ، آسپاراژين ، مواد آلبوميدي ،‌رزين و كمي اسانس ميباشد . ماده اصلي كه باعث شيريني اين گياه است گليسيرين خوانده مي شود . در شيرين بيان ماده اي بنام لكوريتي جنني چالكون وجود دارد كه خاصيت دفع اسپاسم عضلات را دراست .

خواص داروئي:

شيرين بيان از مظر طب قديم ايران معتدل است .

شيرين بيان را بصورت قطعات كوچك به قطر 0/5 سانتيمتر و طول 1/5 سانتيمتر بفروش مي رسانند .

1)مهمترين خاصيت شرين بيان كه جديدا كشف شده است و در آلمان و اروپا و آمريكا ساتفاده مي شود درمان كننده زخم معده و سرطان معده است براي اين منظور شربت شيرين بيان را تهيه كرده و هر روز بمقدر يك قاشق غذا خوري قبل از غذا به مريض بدهيد و اگر اين عمل را تا 4 ماه تكرار كنيد شخص معالجه خواهد شد .

2)براي تقويت عمومي بدن مفيد است

3)خوردن آن از پيري جلوگيري مي كند

4)براي نرم كردن سينه موثر است

5)زخم ها و تاول هاي پوست را با چاي شيرين بيان شستشو دهيد تا زود خوب شود .

6)ملين است و معمولا آنرا با گياهان ديگر مخلوط مي كنند كه انقباضات را كم مي كند

7)مدر و عرق آور است

8)براي برطرف كردن زخم و التهاب دهان ريشه شيرين بيان را بمكيد .

9)سرفه را برطرف مي كند

10)ورم معده را برطرف مي كند

11)تنگي نفس را تسكين مي دهد

12)براي درمان سوء هاضمه مفيد است

13)براي از بين بردن نفخ شكم مفيد است

14)چشم را تقويت كرده و رفع سردرد مي كند براي اين منظو از فرمول زيراستفاده كنيد :

2 گرم ريشه شيرين بيان را پودر كرده و با يك گرم شكر و يك گرم رازيانه مخلوط كنيد سپس آنرا در آب خيس كرده و هر روز بخوريد.

15)براي درمان موخوره چاي شيرين بيان را به سر بماليد .

16)براي رفع بوي بد زير بغل و پا از برگ هاي شيرين بيان پماد درست كرده و در اين قسمت ها بگذاريد .

طرز استفاده:

دم كرده شيرين بيان : مقدر 50گرم ريشه بدون پوست شيرين بيان را آسياب كرده و در يك ليتر آب جوش بريزيد و بگذاريد مدت 10 دقيقه دم بكشد .

جوشانده شيرين بيان : 20 گرم ريشه شيرين بيان بدون پوست را آسياب كرده و در 100 گرم آب ريخته و آنقدر بجوشانيد كه دو سوم آن باقي بماند .

شربت شيرين بيان : ريشه شيرين بيان بدونپ وست را آسياب كرده و با آب مخلوط كرده و آنقدر بجوشانيد تا غليظ شود

تكه هاي شيرين بيان : مانند آب نبات مي توانيد در دهان گذاشته و بمكيد .

مضرات :
استفاده
زياد از شيرين بيان براي طحال مضر است و اگر مي خواهيد از شيرين بيان براي برطرف كردن بيماري و براي مدت طولاني استفاده كنيد بهتر است آنرا با كتيرا بخوريد .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 8:55  توسط م - غلامحسینی  | 

گل گاو زبان (گاو زبان)

        گل گاو زبان (گاو زبان)

 

نحوه استفاده : به صورت دم کرده مصرف میشود و برخی مقداری فندق هم با آن مصرف میکنند.
خواص : گاوزبان Borage
نام علمی Borage officinalis
گياه شناسي
گاو زبان گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد ساقه آن شيار دار و خاردار مي باشد . برگهاي اين گياه ساده و پوشيده از تارهاي خشن است . گلهاي آن برنگ آبي ، سفيد و بنفش مي باشد .
گاو زبان احتمالا از شمال آفريقا بنواحي ديگر راه يافته و امروزه در منطقه مديترانه ، نواحي شمال آفريقا و قسمت هايي از خاورميانه مي رويد . گل ، برگ و سرشاخه هاي گلدار آن بمصرف دارويي مي رسد .
خواص داروئي:
گاو زبان از نظر طب قديم ايران سرد است
1)گل گاو زبان و برگ هاي تصفيه كننده خون است
2)آرام كننده اعصاب است
3)عرق آور است
4)ادرار آور است
5)كليه ها را تقويت مي كند
6)سرماخوردگي را برطرف مي كند
7)براي از بين بردن سرفه از دم كرده گل گاو زبان استفاده كنيد
8)در درمان برونشيت موثر است
9)بي اختياري دفع ادرار را درمان مي كند
10)التهاب و ورم كليه را درمان مي كند
11) در درمان بيماري سرخك و مخملك مفيد است
12)ضماد برگ هاي گاو زبان براي رفع ورم موثر است
13)برگهاي گاوز بان را بپزيد و مانند اسفناج از آن استفاده كنيد
14)برگهاي تازه گل گاو زبان داراي مقدر زيادي ويتامين C مي باشد و در بعضي از كشورها آنرا داخل سالاد مي ريزند .
منبع : کتب طب سنتی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ساعت 8:43  توسط م - غلامحسینی  | 

نعناع «داروئی»

 

نعناع

 

کلیات گیاه شناسی

نعناع گیاهی است علفی و چند ساله که علاوه بر ساقه زیر زمینی که گیاه را در خاک مستقر می‌سازد دارای ساقه هوایی نیز هست. در محل گره‌های ساقه که در تماس با زمین است ریشه‌هایی خارج شده که ساقه جدید را درست می‌کند. بنابراین اگر شما فقط یک ساقه نعناع در باغچه خود بکارید به زودی تمام باغچه شما پر از نعناع می‌شود. برگهای نعناع بیضی شکل ، نوک تیز و دندانه‌دار می‌باشند.

گلهای آن بسته به نوع نعناع ممکن است قرمز ، ارغوانی یا سفید باشد. نعناع در مناطق معتدل و آفتاب‌گیر به خوبی رشد می‌کند. نعناع از قدیم‌الایام به عنوان یگ گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی‌های دستگاه گوارش بکار رفته است. بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته‌های خود یاد کرده است. در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماریها و برای التیام زخمها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می‌شد.

ترکیبات شیمیایی

نعناع دارای ماده‌ای به نام منتول می‌باشد که ایجاد احساس خنکی در دهان می‌کند. مقدار منتول در نعناع بسته به نوع آن از 35% تا 55% تغییر می‌کند که البته اگر نعناع دیر کنده شود مقدار منتول آن تا حدود 30% پائین می‌آید. 
خواص داروئی

نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است و از نظر خواص دارویی از پونه قوی‌تر است. از نعناع اسانس ، روغن و تنتور تهیه می‌کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.

 • نعناع باد شکن است و گاز معده و روده را از بین می‌برد.
 • نعناع تقویت کننده معده و بدن است.
 • نعناع ضد تشنج و ضد سرفه است.
 • یک فنجان چای گرم نعناع سینه را آرام می‌کند.
 • نعناع مسکن ، آرام بخش و قاعده آور است.
 • استفاده از نعناع درد شکم را برطرف می‌کند.
 • نعناع درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا می‌باشد.
 • نعناع ناراحتیهای عصبی را برطرف می‌کند.
 • برای تسکین درد دندان نعناع را در دهان گذاشته و بجوید.
 • آشامیدن چای نعناع و یا عصاره نعناع خونریزی سینه را قطع می‌کند.
 • کمپرس نعناع درد سینه و پهلو را از بین می‌برد.
 • نعناع کرمهای روده و معده را می‌کشد.
 • برای از بین بردن سکسکه و دل بهم خوردگی و استفراغ نعناع را با آب انار ترش بخورید.
 • نعناع ادرار را زیاد می‌کند.
 • برای رفع قولنح و دردهای روده معده و هضم نشدن غذا چای نعناع بنوشید.
 • برای از بین بردن گلو درد چای نعناع غرغره کنید.
 • نعناع معرق است بنابراین تب را پائین می‌آورد.
 • در هنگام سرماخوردگی بینی را با چای نعناع بشوئید.
 

مصارف اسانس نعنا

یکی از فرآورده‌های نعناع اسانس نعناع است که از تقطیر برگ و سرشاخه‌های گلدار نعناع تحت اثر بخار آب تهیه می‌شود و دارای 50% تا 70% منتول می‌باشد. اسانس نعناع که در کشور انگلستان تهیه می‌شود شهرت خاصی دارد. این اسانس به عنوان تقویت کننده معده بادشکن ، ضد عفونی کننده ، رفع دل‌پیچه بچه‌ها و اسهال بکار می‌رود برای استفاده از اسانس نعناع کافی است که مقدار یک تا سه قطره آنرا با یک لیوان آب و یا نوشابه مخلوط کرده و بنوشید.

اسانس نعناع را نباید به مقدار زیاد برای کودکان و نوزادان استفاده کرد زیرا روی حرکات تنفسی و قلب اثر گذاشته و ممکن است که خطرناک باشد. اگر اسانس نعناع به مقدار زیاد مصرف شود فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع ، استفراغ و درد معده می‌شود. اگر بدن شما خارش دارد مقدار 2 گرم اسانس نعناع را در 50 گرم وازلین ریخته ، خوب باهم مخلوط کرده و در محل خارش بمالید. اگر از بیماری رماتیسم و آرتروز رنج می‌برید از روغن نعناع استفاده کنید طرز استفاده از آن به این صورت است که 2 قطره روغن نعناع را با یک قاشق سوپخوری روغن بادام مخلوط کرده و محلهای دردناک را با آن ماساژ دهید.

برای رفع سردرد از کمپرس نعناع استفاده کنید بدین ترتیب که 10 قطره روغن نعناع را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و در یک کاسه بریزید سپس یک پارچه که به اندازه پیشانی باشد در آن فرو برده آب اضافی آنرا بگیرید و روی پیشانی و شقیقه‌ها بگذارید تا سردرد برطرف شود. نعناع بهترین دوست کبد است. کبد را تمیز کرده و صفرا را رقیق می‌کند و کلسترول خون را پائین می‌آورد. برای این مورد چای نعناع را قبل از غذا بنوشید.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۷/۲۳ساعت 10:45  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص کشک

 

اسم من ((كشك )) است !

فارسى من كشك است به من پينو و پينوگ هم مى گويند. تركى من قروت بوده و عربى من اقط بر وزن كبد مى باشد. براى تهيه من و برادرم قره قروت دوغ ترش شده را در مشك مى ريزند تا تمام چربى آن كه كره مى باشد جدا گردد. بعد باقيمانده دوغ را مى جوشانند تا غليظ شود، سپس آن را روى پارچه صاف مى كنند تا آب آن گرفته شود و باقيمانده را كه روى پارچه مانده است ، به صورت گلوله يا بيضى يا استوانه در آورده ، مى گذارند تا خشك گردد و نام آن را كشك مى گذارند.
آب چكيده از پارچه را با كمى شير مخلوط كرده و بعد مى جوشانند تا جسمى سرخ رنگ و ترش مزه كه قراقروت نام دارد به دست آيد. نام اين محصول قراقروت ، قره قروت و ترف سياه است . در ايران با من آش كشك ، كشكاب و يك نوع اشكنه به نام
((
كله جوش )) درست مى كنند و به كشك و بادمجان و حليم بادمجان هم كشك مى زنند. برانى بادمجان را هم با كشك درست مى كنند. ارامنه ايران به جاى ماست و خيار، كشك و خيار، مى خورند و عده اى به به جاى ماست در آبدوغ خيار، كشك مى زنند. من مواد سفيده اى و اگر بهتر بخواهيد بگويم مواد سازنده شير و ماست مى باشم . فاقد مواد قندى بوده و بهترين غذا براى رژيم لاغرى هستم . اشخاص چاق كه مى خواهند لاغر شوند، دوايى بهتر از من ندارند زيرا اگر مرا قبل از غذا بخورند، اشتهاى آنها را كم مى كنم و با داشتن مواد سفيده اى نيروبخش بوده و به علت نداشتن مواد قندى كسى را چاق نمى كنم . بو داده من جهت جلوگيرى از اسهال مزمن نافع است و به همين جهت بود كه عده اى از روستاييان ايرانى در سفر حج غذاى خود را به كشكاب منحصر مى كردند تا مبتلا به اسهال نشوند. ضماد من و ماليدن كشكاب بر سر از ريزش مو و طاسى جلوگيرى مى كند و حتى عده اى از پزشكان قديم آن را جهت داءالثعلب (گرى ) مفيد مى دانستند. يكى ديگر از منافع قابل توجه من آن است كه من پادزهر خوبى هستم و روى همين اصل بود كه پزشكان سنتى ايران پس از تجويز داروهاى ضد كرم به بيمار دستور مى دادند كه جاى غذا، كشكاب مخلوط با شير بخورند تا هم به افتادن كرم كمك كند و هم از عوارض سمى دارو بكاهد.
قره قروت به علت داشتن اسيد لاكتيك (جوهر ماست ) بهتر از كشك ، صفرا را از بين مى برد و عطش و فشار خون را تسكين مى دهد و بر عكس كشك اشتها را زياد مى كند و چنانچه آن را در آب حل كرده و به سر بمالند، از ريزش مو جلوگيرى مى كند و بيشتر صابونها و شامپوهايى كه جهت جلوگيرى از ريزش مو مى سازند، داراى كمى اسيد لاكتيك مى باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۷/۱۶ساعت 12:19  توسط م - غلامحسینی  | 

گلابی ، میوه ای عالی

گلابی ، میوه ای عالی

گلابی میوه ای است سبز یا زرد رنگ ، آبدار و مخروطی شکل که دارای طعمی خوش و معطر است. گلابی را شاه میوه یا آمرود هم می نامند و به میوه پیوندی و شاداب آن شاه آمرود گویند. گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی مخصوصاً نواحی شمال غربی ایران و کوههای قفقاز می باشد. گلابی بعد از سیب مهم ترین میوه دانه دار دنیا و ایران به شمار می آید. گلابی را در زبان عربی سَفرجَل یا عَرمُوط و در زبان انگلیسی PEAR می گویند.

گونه های مختلف گلابی طعم های گوناگون از ترش تا شیرین دارند . این میوه حاوی ویتامین های E  و C ، کلسیم ، آهن، منیزیم  و روی  است. چون گلابی میوه ای آبدار و حاوی ویتامین C  می باشد ، در زیبایی پوست شما بسیار مؤثر است. یکی از خواص گلابی ملین بودن آن است . همچنین دانه های ریزی که در موقع خوردن گلابی زیر دندان احساس می کنید، برای دفع مواد زائد بدن بسیار مؤثر است.

گیاه گلابی و انواع آن

درخت گلابی در برابر سرما از سیب حساس تر است. گل های گلابی در بهار کمی زودتر از سیب باز می شوند ، به همین دلیل بیشتر در معرض خطر سرمای بهاره قرار می گیرند . در تابستان، گیاه گلابی گرما را بیشتر از سیب تحمل می کند. گل و میوه گلابی در انتهای شاخه ها و سیخک های دو ساله بوجود می آید ، بنابراین هنگام هرس درختان بارور ، باید در حفظ سیخک ها دقت کرد. میزان محصول در باغ های معمولی به 45 تن در هکتار می رسد. تعداد ارقام گلابی موجود در ایران حدود 120 نوع است. مهمترین ارقام بومی عبارتند از :

شاه میوه کرج ، شاه میوه خراسان ، شاه میوه اصفهان ، گلابی نطنز کاشان ، محمدعلی مشهد ، سه فصله کرج ، سیبری ، گلابی پیغمبری .

از گلابی های خارجی نیز که کم و بیش در ایران کشت می شوند می توان : آنژو، وینترنلیس، بارتلت، دوشس، ژاندارک، باسه، کولمار، بوره ژیفار و دوینه دوکومیس را نام برد. بارتلت که در اروپا بنام ویلیامز مشهور است، مهم ترین و پر کشت ترین گلابی در دنیا به شمار می رود.

یک نوع گلابی جنگلی که در کهکیلویه می روید و تخم آن زیاد است را انجوجک می نامند. میوه آن قابل استفاده نیست، ولی زمانی که میوه روی خاک می افتد و می پوسد، تخم آن را جمع آوری می کنند که استفاده درمانی زیادی دارد.

خواص درمانی گلابی

قسمت هایی از درخت گلابی که مورد استفاده غذایی و درمانی قرار می گیرد: 1- میوه 2- برگ 3- پوست درخت آن است. گلابی را می توان بصورت خام یا پخته ( مربا و کمپوت) مصرف کرد.

• گلابی میوه ای عالی و گوارا و پرآب است که خاصیت لینت دهندگی دارد. افرادی که یبوست دارند سعی کنند 1 تا 2 عدد گلابی در روز بخورند و بلافاصله 1 لیوان آب ولرم بنوشند که خاصیت ملین آن قوی تر شود.

• گلابی میوه ای است که به آسانی هضم و جذب بدن می شود.

• گلابی دارای دانه های بسیار ریزی است که خصوصاً نزدیک هسته آن زیاد است. این دانه ها از جنس سلولزاست و در دستگاه گوارش هضم نمی شود. از این رو با عبور از دستگاه گوارش ، معده و روده را پاک می کند و کلیه مواد زائد باقیمانده در شکم را دفع می کند.

• پوست گلابی که در معرض نور خورشید قرار دارد ، از نظر ویتامین ها غنی تر است. به علاوه قسمت عمده فیبر گلابی در پوست آن است ، لذا نباید هنگام خوردن ، پوست آن را جدا کنید.

• کسانی که مبتلا به  فشار خون  هستند ، اگر به طور مرتب گلابی بخورند خون آنها تصفیه خواهد شد .

• گلابی برای غدد داخلی بدن بسیار مفید است . تانن و پتاسیم آن، اسید اوریک را به هر اندازه که باشد حل می کند. به همین جهت افراد مبتلا به نقرس، آرتروز و رماتیسم می توانند از آن بهره زیادی ببرند.

• گلابی برای معالجه امراض سینه یک میوه عالی است و این خاصیت مربوط به تانن آن است و اگر گلابی کمی گس باشد برای سینه بهتر است.

• گلابی به علت دارابودن ارسنیک رعشه را درمان می کند.

• ماده مهم دیگری که در گلابی موجود است عنصر بور( BORON ) است که با افزایش جذب کلسیم ، از بروز پوکی استخوان  به خصوص در زنان یائسه  جلوگیری می کند.

• موادی که برای استخوان ها مفیدند، برای مغز نیز نافع اند. گلابی هم از این قاعده مستثنی نیست و از میوه هایی است که برای حافظه  و تمرکز حواس مفید است.

• مواد موجود در گلابی برای تقویت بدن پس از بیماری هایی که نیرو و توان انسان را تحلیل می برد، بسیار مفید است. شاید به همین دلیل است که برای بیماران کمپوت گلابی می بریم. در دوران نقاهت بیماری هایی چون سل، کم خونی و ضعف شدید خوردن مخلوط آب گلابی و به بسیار مفید است.

• گلابی یکی از میوه های ضدعفونی کننده یا ضد مسمومیت است و این خاصیت به دلیل ادرارآور و ملین بودنش است.

• گلابی موجب شادابی و طراوت بدن و پوست  می شود.

• گلابی برای بیماران دیابتی میوه بسیار مناسبی است ، چون قسمت اعظم قند آن سلولز، سوربیتول و لوولوز است . شاید به همین دلیل حکیم عالیقدر ایرانی ابوعلی سینا، گلابی یا کمپوت آن را برای اکثر بیماران مجاز دانسته و آن را" شاه میوه" خوانده است.

• گلابی ترشح بزاق را افزایش می دهد ،در نتیجه هضم غذا را آسان می کند . پس پوره آن برای سالمندان بسیار مفید است.

• فیبر موجود در گلابی لینین(LININ) است که غیرقابل حل بوده و برای کاهش کلسترول خون  بسیار مؤثر است.

در مورد برگ آن؛

• جوشانده برگ گلابی برای کلیه بسیار مفید است ، چون ادرارآور ، ضدعفونی کننده و میکروب کش مثانه است. از این رو مبتلایان به عفونت ادراری  حتماً باید آن را مصرف کنند. سنگ مجرای ادرار را دفع می کند ، برای این منظور100 گرم برگ جوان درخت گلابی را در یک لیتر آب به مدت 20 دقیقه دم کنید و آن را در سه وعده به میزان 1 تا 2 استکان تناول کنید.

• دم کرده برگ گلابی دارویی شفابخش برای بی خوابی  است، اعصاب را آرام می کند و سردردهای میگرنی  را درمان می کند.

• انجوجک که تخم گلابی جنگلی است ، دفع کننده کرم است و اعصاب متشنج را تسکین می دهد و اگر آن را کوبیده و شیره آن را بگیرند ، برای بندآمدن خونریزی زیاد در قاعدگی  مفید است.

تذکر :

* هضم پوست گلابی کمی مشکل است، از این رو کسانی که معده ضعیفی دارند آن را با پوست نخورند یا آن را بصورت کمپوت مصرف کنند.

* بهتر است گلابی کاملاً رسیده را مصرف کنید تا خواص آن بیشتر و هضم آن راحت تر باشد.

* بهتر است پس از خوردن گلابی آب سرد ننوشید ، زیرا در افراد حساس ایجاد نفخ می کند.

احادیث و نظرات بزرگان

در مورد نظر ابوعلی سینا در مورد گلابی صحبت کردیم . ولی جالب است بدانید که احادیث زیادی در مورد گلابی وجود دارد مثلا در حدیثی آمده:

" هر کس ناشتا گلابی بخورد ، آب نطفه او پاک و فرزندش نیکو خواهد شد."

امام صادق علیه السلام فرمودند :

" گلابی معده را پاک و آن را تقویت می کند" و باز فرموده اند: " خوردن گلابی در حال سیری سودمندتر از خوردن آن در حال گرسنگی است. کسی که دلش گرفته و اندوهناک است ، باید گلابی را بعد از غذا بخورد."

مواد موجود در 100 گرم گلابی خام

انرژی  58 کیلو کالری
کربوهیدرات  15 گرم
فیبر خام  3/1 گرم
فیبر خوراکی  8/2 گرم* (منبع خوب)
کلسیم  11 میلی گرم
آهن  25/0 گرم
روی  12/0 گرم
 پتاسیم  125 میلی گرم* (منبع خوب)
فلوئور  18 میکروگرم* (منبع خوب)
ویتامین A  9/1 RE
ویتامین E  4/0 میلی گرم* (منبع خوب)
ویتامین C  4 میلی گرم
 فولات   7 میکروگرم* (منبع خوب)

گلابی حاوی ریزمغذهایی چون فلوئور، سلنیوم ، کرم و بور است که برای سلامتی و تأمین ریزمغذی های بدن بسیار مفید است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۷/۱۴ساعت 9:54  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص درمانی ذرت

  خواص درمانی ذرت

ذرت كه به فارسی بلال نیز نامیده می شود، گیاهی است یك ساله و یك پایه دارای ساقه ای راست كه ارتفاع آن تا چهار متر می رسد. ذرت گیاه بومی آمریكای مركزی و مكزیك است و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است . برگ های ذرت متناوب و دراز می باشد . گل های نر ذرت بصورت خوشه ای بوده كه مركب از سنبل های قرمز روشن می باشد . گل های ماده آن از 2 تا 4 گل تشكیل شده که در كنار برگ های ذرت قرار دارد .

غشایی كه روی بلال را می پوشاند، سبز رنگ می باشد . دانه های كروی شكل ذرت در اطراف محور مركزی بلال قرار گرفته اند . این دانه ها به رنگ زرد یا قهوه ای می باشند .

ذرت دارای ارزش غذایی فراوانی است، ولی بعلت نداشتن گلوتن ( ماده چسب مانند گندم ) قابلیت تهیه نان را ندارد . بنابراین برای تهیه نان ذرت ، آرد آن را با آرد سایر غلات مخلوط می كنند .

ذرت از نظر طب قدیم ایران سرد و خشك است .

سایر خواص آن عبارتند از :

- پماد ذرت خشك كننده زخم ها  می باشد .

- ذرت غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان  است.

- استفاده مداوم از ذرت از پوسیدگی دندان  جلوگیری می كند .

- روغن ذرت كلسترول خون را پائین می آورد .

- روغن ذرت برای درمان اگزما  و بیماری های پوستی  مفید است.

خواص درمانی كاكل ذرت

كاكل ذرت را قبل از رسیدن كامل میوه یعنی قبل از پژمرده شدن آن می چینند و به سرعت خشك می كنند . كاكل ذرت بعد از خشك شدن رنگ قهوه ای پیدا می كند .

برای درست كردن دم كرده كاكل ذرت ،‌مقدر 30 گرم از آ ن را در یك لیتر آب جوش ریخته و به مدت پنج دقیقه دم کنید .

- كاكل ذرت دارای مقدار زیادی پتاسیم  است، به همین دلیل دم كرده آن ادرار آور است و آرام كننده دستگاه ادراری است .

- درد و ناراحتی های دستگاه ادراری  را تسكین می دهد .

- سنگ مثانه ،‌التهاب و درد مثانه را از بین می برد .

- كاكل ذرت بطور كلی دستگاه ادراری را تمیز می كند .

به غیر از كاكل ذرت از برگ ، ریشه وساقه بلال نیز استفاده طبی به عمل می آید .

- جوشانده ساقه وسط بلال خونریزی بینی را بند می آرود.

- برای دفع سنگ مثانه از جوشانده برگ های ذرت استفاده كنید .

- جوشانده ریشه ذرت برای سوزش مجاری ادراری  مفید است .

- جوشانده وسط ذرت درد شكم و معده را از بین می برد .

- در قدیم برای معالجه سوزاك از جوشانده ساقه بلال استفاده می كردند .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۷/۰۷/۰۱ساعت 2:17  توسط م - غلامحسینی  | 

زرد چوبه

 

    زرد چوبه

 

خواص داروئی:

زردچوبه از نظر طب قدیم ایرانی گرم و خشك است و برای استفاده درمانی می‌توان آن را مانند چائی دم نمود و استفاده كرد البته جدیداً در بازار كانادا و آمریكا كپسول آن هم به بازار آمده است:

زردچوبه دارای خواص درمانی زیر است:

۱) گرفتگی و انسداد صدا را باز می‌كند و برای تمیز كردن كبد به‌كار می‌رود.

۲) مخلوط یك قاشق غذاخوری زردچوبه و یك قاشق انیسون و سركه برای درمان یرقان مفید است.

۳) برای رفع دندان درد آن را در دهان انداخته و بجوید.

۴) زردچوبه بهترین داروی ضد تورم است و در اروپا و آمریكا از آن بدین منظور استفاده می‌كنند كه می‌توان از سه فنجان دم‌كرده زردچوبه در روز و یا مقدار  ۲  كپسول سه بار در روز استفاده كرد.

۵) برای خشك كردن زخم‌ها و رفع درد آنها می‌توان گرد خشك زردچوبه را روی آنها ریخت.

۶) زردچوبه بادشكن، تصفیه‌كننده خون، تب‌بر، محرك و انرژی‌زا می‌باشد.

۷) زردچوبه برای رساندن دمل نیز مفید است.

۸) خانم‌هائی كه عادت ماهیانه آنها نامنظم است برای تنظیم آن باید از زردچوبه استفاده كنند.

۹) از زردچوبه برای درمان كمر درد، پشت درد و سینه درد نیز استفاده می‌شود.

۱۰) برای درمان اسهال و اسهال خونی حتماً از دم‌كرده زردچوبه استفاده كنید.

۱۱) زردچوبه در قدیم برای درمان رماتیسم و سل به‌كار می‌رفته است.

۱۲) برای درمان التهاب لثه‌، زردچوبه را دم‌كرده و آن را قرقره كنید.

۱۳) تحقیقات اخیر دانشمندان نشان دادن است كه زردچوبه از سرطان جلوگیری می‌كند بنابراین حتماً سعی كنید كه در غذاها از زردچوبه استفاده كنید.

 

مضرات:

با تمام مزایای گفته شده باید اشاره كرد كه زیاده‌وری در زردچوبه برای قلب مضر است ولی البته اگر آن را با لیمو ترش استفاده كنید اثرات مضر آن را خنثی می‌سازد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۶/۱۲ساعت 1:23  توسط م - غلامحسینی  | 

فلفل

فلفل

فلفل كه به فلفل قرمز نيز معروف است، براي اولين بار از سوي سرخپوستان "كاراييب" به خارج آمريكا معرف شد. از آن زمان به بعد شهرت اين گياه فراگير شده است، و به عنوان يك چاشني مهم به ويژه در طبخ "كاجون و كرول" و در كازينوهاي جنوب شرق آسيا، چين، جنوب ايتاليا و مكزيك

محسوب ميشود. "كپساسين" ماده اي در فلفل است كه سبب گرم بودن اين گياه ميشود. هر چند كه فلفل گياهي گرم است، اما كپساسين موجود در آن در واقع سبب كاهش درجه حرارت بدن ميشود كه يكي از دلايل اصلي تمايل مردم مناطق آب و هوايي گرم به مصرف زياد فلفل محسوب ميشود.

 اين ماده همچنين به بسياري از خواص درماني فلفل كمك مي كند تا سيستم قلبي - عروقي را تحريك، سيستم هاضمه را تقويت، درد موجود روي پوست يا مفاصل بدن را تسكين بخشد، و به مثابه "داروي ضد احتقاق و ضد باكتري" عمل مي كند.

فلفل ميزان كلسترول خون را پايين مي آورد. كه اين امر باعث پايين آمدن فشارخون ميشود. اين گياه همچنين از انعقاد خون در رگهاي خوني جلوگيري مي كند، اين خواص فلفل به پيشگيري از بيماريهاي قلبي نظير آرترواسكلروز (سخت شدن رگها) كمك مي كند.

هر چند فلفل سبب سوزش زبان ميشود، اما اين گياه واقعاً مسكني قوي است. اين گياه ابتدا سبب تحريك درد ميشود، اما سپس شدت علايم درد را در بدن كاهش مي دهد. اين حالت، آنرا براي افرادي كه از درد مزمن رنج مي برند به طرز خاصي مؤثر كرده است چون چندين روز طول مي كشد كه نتايج قابل توجه آن معلوم گردد.

آنهايي كه از زونا، درد ناشي از ديابت، درد پس از برداشتن پستان (ماستكتومي) و ساير دردهاي پس از عمل جراحي رنج مي برند، مي توانند به ويژه از چندين نوع فلفل يا انواع "كرمهاي كپساسين" كه قابل دسترسي است، بهره ببرند.

كپساسين موجود درفلفل نه تنها درد آرتروز و آرتريت روماتيسمي را تسكين مي دهد، بلكه به كاهش ميزان ورم ناشي از اين حالات وقتي كه به عنوان پماد موضعي مورد استفاده قرار گيرد، كمك مي كند.

فلفل با تحريك توليد مايعات هاضمه در معده و نابودي باكتريهايي كه مي توانند عامل عفونت باشند، قدرت هضم را تقويت مي كند. خاصيت ضد باكتري فلفل همچنين از اسهال ناشي از عفونت جلوگيري مي كند.

اين گياه به عنوان داروي ضد احتقان، سبب رقيق و نازك شدن خلط و خارج شدن آن از ريه ها ميشود. از آنجا كه اين گياه بافت ريه را تقويت مي كند، در نتيجه براي آنهايي كه مبتلا به آمفيزم هستند نيز مفيد است.

معرفي گياه
فلفل گياهي است كه در آب و هواي نيمه گرمسيري و گرمسيري مي رويد. ميوه آن در پوششهاي غلافي بلند كه به موازات رسيدن رنگ قرمز، نارنجي يا زرد به خود مي گيرد، مي رويد. ميوه اين گياه به صورت خام، پخته شده، خشك يا در قالب چاشني پودري در صنايع غذايي و دارويي، مصرف ميشود.

تركيبات گياه
تحقيقات نشان داده است كه اسيد بيرنگ كپساسين به عنوان فعالترين عنصر موجود در فلفل، سبب كاهش ميزان كلسترول خون و كاهش شدت سيگنالهاي درد در بدن ميشود. اين ماده همچنين خاصيت ضد اكسيدي (كه سلولهاي شما ار از آسيب ديدن محافظت مي كند) و ضد باكتري دارد.

اشكال موجود
فلفل را مي توان با خوردن فلفل قرمز خام يا پخته شده مصرف كرد. پودر فلفل قرمز خشك نيز موجود است كه مي توان آنرا به غذا اضافه كرد، در مايعات، چاي يا شير مخلوط كرد يا كپسول آنرا مصرف كرد. شكل كرم آن نيز براي استعمال موضعي موجود است .

نحوه مصرف
چون فلفل براي قلب خيلي مفيد است، اضافه كردن مرتب ان به غذا يا مصرف كپسول آن مي تواند از بيماري قلبي پيشگيري كند. هر چند فلفل يك چاشني محسوب مي شود، اما اين ماده واقعاً به هضم بدن كمك مي كند و براي اغلب زخم ها تحريك آور نيست. اين ماده حتي در ميزان مصرف پايين نيز قوي است، لذا بهتر است كه بيشتر از مقداري با غذا ميل مي كنيد از اين ماده استفاده نكنيد.

كرم يا پودر فلفل به عنوان نوعي مسكن مي تواند در تسكين درد دندان، زونا، آرتريت، پسوريازيس و ساير انواع دردهاي مزمن مفيد باشد، هر چند ممكن است مصرف اين ماده سبب سوزش يا خارش نسبي گردد، اما اين عارضه به زودي از بين مي رود. چون فلفل ابتدا با تحريك و سپس كاهش شدت سيگنالهاي درد در بدن مؤثر واقع ميشود، لذا ممكن است درد كمي شدت پيدا كند، سپس بايد ظرف چند روز اول مصرف، اين اثر تا حد زيادي از بين برود.

کرم كپساسين به عنوان يك مسكن موضعي (وقتي كه روي پوست مصرف ميشود)، (حاوي 0.075 - 0.025 درصد كپساسين) را مستقيماً مي توان روي نقطه آسيب ديده روزي چهار بار ماليد (عناوين تجاري اين ماده عبارت است از Axsain, Zostrix و Capzasin-P).

به منظور بهبود هضم و پيشگيري از بيماري قلبي، مي توان كپسولهاي كپساسين (30 تا 120 ميلي گرم روزي سه بار) را مصرف كرد. مي توانيد با اضافه كردن 1.4 تا 1.2 قاشق چايخوري پودر كپساسين به يك ليوان آب جوش (دم كرده) اين ماده را نيز تهيه و سپس ميل كنيد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۱۴ساعت 14:42  توسط م - غلامحسینی  | 

چای پرطرفدارترین نوشیدنی در جهان

چای

شاید بتوان گفت چای این نوشیدنی همگانی که بر سر سفره و روی میز بسیاری از مردم جهان، در میهمانی ها، جشن ها ، سوگواریها و ... به عنوان پیش غذا، پس غذا و گاهی غذای اصلی (چای شیرین صبحانه) جای دارد، بعد ازآب یکی از ارزانترین و پرطرفدارترین نوشیدنیهای جهان محسوب می شود . حال ببینیم چای چیست ، از کجا آمده است؟ چه فایده ها و چه ضررهایی دارد؟ انواع آن چیست و نوشیدنی های جایگزین آن کدام است؟

گیاه چای:

تاریخ استفاده از چای ( به علت قدمت آن ) مشخص نیست ولی اصل این گیاه به چین، برمه و تونکن می رسد.

این گیاه علاوه بر چین در هند، سیلان، ژاپن، اندونزی، ویتنام، تبت، قفقاز و ایران می روید.

در قرن هفدهم، اولین بار، چای توسط هلندی ها به اروپا آورده شد و بلافاصله مصرف آن همگانی شده و به سایر نقاط جهان رسید . در میان اروپاییان انگلیسی ها از طرفداران پر و پا قرص این نوشیدنی شرقی هستند.

چای ، گیاهی است بوته ای که گاهی ارتفاع آن تا 8 متر می رسد . برگ های آن به صورت بیضی شکل ، نیزه ای و نوک تیز، سفت و سخت هستند.

چیدن برگ های سبزو جوان گیاه به وسیله دست انجام می گیرد و سپس برای آماده سازی به کارخانه تحویل داده می شود و در کارخانه طی عملیاتی، این برگ های جوان و سبز تبدیل به چای سیاه می شوند.

این عملیات عبارتند از : پژمرده کردن، لوله کردن، برشته کردن، تخمیر دادن، بخار دادن، خشک کردن و بسته بندی کردن.

برای تهیه چای سبز، برگ های سبز چای را کمی برشته کرده و سپس خشک می کنند به همین دلیل چای سبز، رنگ خود را حفظ می کند.

انواع چای :

چای انواع مختلفی دارد که نام هریک بستگی به رنگ آن دارد . مانند چای سیاه، چای سفید، چای سبز و ... که هریک نیز انواعی دارند

چای سیاه

چای سیاه دارای انواع مختلفی است که هر نوع آن طرفداران خاص خود را دارد . معروف ترین چای سیاه جهان عبارتند از:


1-   چای چینی:بهترین نوع آ ن چای دارجلینگ است که در دشت های هیمالیا می روید و عطر آن بوی چغاله بادام را به یاد می آورد.

2-   چای کاروان:چای گرم و معطری است که مقدار تئین آن کم است .

3-   چای امپریال :مخلوطی از چای و گل یاس که عطر و طعم دود زده دارد.

4-   چای یونان بزرگ :چایی است با برگهای نوک طلایی زیبا و طعم مناسب تند که مناسب صبح و بعد ازظهر است .

5-   چای های فورمز:که مهمترین آنها " اولانگ بلند" نام دارد. دارای طعم بلوطی و مناسب صبحانه است

چای های هندی و سیلانی:

این چایها که مورد استقبال انگلیسیها هستند عبارتند از :


پگو پرتقالی:

چایی است ملایم، دارای برگ های بزرگ که چای عصر انگلیسی ها است .پگو پرتقالی شکسته :چای است با برگ های کوچک با طعمی تند و معطر که چای صبحانه و مناسب برای مخلوط کردن با شیر است.

چای قفقازی و روسی:

این چای دارای عطری لطیف و شرقی ( با عطر گل برموگات ) است که ترکیبی از بو و طعم های چای های چینی و هندی را دارد.

چای ایرانی

شاید بتوان گفت بسیاری از چایهای جهان ریشه ایرانی ( ایران باستان ) دارند.اما امروزه آنچه بهعنوان چای ایرانی شناخته می شود، چای شمال ایران به ویژه منطقه لاهیجان است .

چای ایرانی ( نوع مرغوب آن ) در مقایسه با چای های خارجی خالص تر است ، زیرا برای خوش عطر و طعم کردن آن از مواد معطر استفاده نمی شود. اما ایرانیان طبق یک رسم قدیمی از برگ های تازه گل یاس و شمعدانی برای معطر کردن چای سنتی استفاده می کردند.

خواص چای سیاه:

چای نوشیدنی مفیدی برای تصفیه خون از طریق ازدیاد ترشحات کلیوی است ، به هضم غذا کمک می کند، سبب نشاط ، بیداری و مانع خواب آلودگی می شود. برای نقرس و اسکوربوت نیز مفید است. ترکیبات چای

برگ چای ، دارای کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم ، پیگمان های فلاوونیک، بازهای پوریک، تئوفیلین، ویتامین، کلروفیل، تانن و کافئین است.

چای سیاه حاوی مقداری کافئین می باشد اما چای سبز فاقد آن است. بنابراین چای سبز آرام بخش تر است.

نیکلا لمری ( گیاه شناس ) می گوید : چای ضمن دور کردن بخارهای بدن حالت نشاط و بیداری به روان می دهد.

مصرف چای بعد از غذا ، به هضم آن کمک می کند ، اما برای پیشگیری از عدم جذب آهن بهتر است 2 ساعت بعد از صرف غذا چای نوشیده شود. برای شیرین کردن چای ، عسل بهترین ماده است . علاوه بر آن شکر سرخ و نبات نیز مفید بوده اما بهتر است بیماران دیابتی از توت استفاده کنند.

چای سبز

اگرچه چای سبز نوشیدنی ملی ژاپنی هاست . اما چینی ها نیز از طرفداران پر و پا قرص این چای بوده و خود ، نوعی چای سبز تولید می کنند که عطرتند گل یاس و گل های دیگر را در خود دارد که به نام " ماندرن بزرگ یاسی " شهرت یافته است . نوشیدن این چای بعد از خوردن غذاهای چینی بسیار دلچسب است .

خواص چای سبز:

چای سبز فواید زیادی دارد . شاید علت آن مربوط به عمل آوری چای در کارخانه باشد . چای سبز یک نوشابه بدون کافئین و پیشگیری کننده از حمله قلبی و سرطان شناخته شده است و یک تونیک ( تقویت کننده ) بسیار مفید است. این چای دارای خاصیت ضد چربی (از هر نوع آن )و مقوی اعصاب بوده و قدری نیز خاصیت تب بری دارد.چای سبز باعث تقویت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نیز برطرف می کند . چای سبز باعث تقویت حافظه شده و برای افراد افسرده یک داروی ضد افسردگی است. زیرا نوشیدن چای سبز باعث نشاط و سرزندگی می شود.

مضرات نوشیدن چای

 

نوشیدن چای (از نوع چای سیاه ) پررنگ و غلیظ ممکن است برای عده ای باعث تحریک اعصاب و تپش قلب شود . همچنین نوشیدن چای پررنگ برای خانمها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد .

یکی از شیمیدان های معروف چینی می گوید: " چینی ها هر روز حدود بیست فنجان چای می نوشند ، بدون آنکه ضرری متوجه آن ها باشد، زیرا روشی را که در جوشاندن و دم کردن چای به کار می برند سبب می شود که قسمت عمده ای از ( تانن ) مضر آن خارج شود. "

 

طریقه دم کردن چای به روش چینی

( این روش مخصوص دم کردن چای سیاه است.)

ابتدا سماور را ازآب صاف ( آب چشمه بهتر است ) پر کرده و بجوشانید .

در مقابل هر فنجان چای که مایلید دم کنید دو انگشت چای ( مقدار چایی که میان انگشت شصت و سبابه قرار می گیرد ) را در قوری ریخته و کمی آب جوش روی آن بریزید .و مدت 2 دقیقه در کناری بگذارید. پس از 2 دقیقه آب آن را خالی کنید . زیرا آب دارای مقدار زیادی ( تانن ) است سپس قوری را از آب جوش پر کرده 3 تا 5 دقیقه آن را روی سماور بگذارید تا دم بکشد.این چای مقدار زیادی از عناصر مضر خود را از دست داده است.

معطر کردن چای

برای معطر کردن چای می توان به آن مقداری گل یاس، گل سرخ، گل بهار نارنج، نعنا، هل، لیمویخشک یا تازه، چند پر زعفران( بسته به علاقه و ذائقه ) را به صورت ترکیبی یا به تنهایی اضافه کرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۶ساعت 14:58  توسط م - غلامحسینی  | 

طالبی

طالبی

طالبی یكی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان حتی در آن سوی دنیاست و به خاطر عطر و طعم دلپذیرش بسیار محبوب است. نام انگلیسی آنCantaloupe است كه از نام یك دهكده در ایتالیا به نامCantalup گرفته شده كه در این محل طالبی برای اول بار در سال 1700 میلادی كاشت شده است. طالبی متعلق به خانواده خیار و كدو است. گرمك و طالبی، شبیه خربزه هستند و از جهت غذا و پزشكی شباهت زیادی به خربزه دارند با این تفاوت كه پیش از خربزه می رسند و لطیف تر هستند و هضم آنها آسان تر است. طالبی و گرمك از میوه های پرآب فصل تابستان است. طالبی شیرین و خوشبوتر از گرمك است. قسمت های مورد استفاده طالبی و گرمك عبارتند از:میوه و تخم میوه.

فواید تغذیه ای طالبی

طالبی یكی از بهترین منابع ویتامینA است و مملو از بتا كاروتن است كه در بدن تبدیل به ویتامینA می شود. در یك فنجان آب طالبی فقط 56 كالری انرژی وجود دارد ولی 129% نیاز روزانه ما به ویتامینA را تامین می كند كه تاثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است.

ارزش تغذیه ای طالبی

طالبی یكی از غنی ترین میوه های حاوی ویتامینC است. طالبی علاوه بر ویتامین هایA وC حاوی مواد مغذی مفید دیگری مثل پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین هایB6،B3،B5  وB1 است.

طبق نمودار بالا طالبی منبع غنی ویتامین هایA وC  ومنبع بسیار خوب ویتامینB6  و پتاسیم ومنبع خوبی از سایر مواد مغذی ذكر شده است.همانطور كه ویتامینA آنتی اكسیدان محلول در چربی است، ویتامینCآنتی اكسیدان محلول در آب است و مصرف این میوه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی از این دو ویتامین، ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی، سكته و سرطان را كاهش می دهد . وجود مجموعه ای از ویتامین های گروهB در این میوه آن را به یك ماده بسیار خوب برای سوخت و ساز انرژی در بدن تبدیل كرده است. از این رو میوه ای بسیار مفید برای افزایش وزن كودكان و نوجوانان و افراد لاغر است.

انتخاب طالبی

برای خرید یك طالبی خوب و رسیده، با كف دست به آن ضربه بزنید باید یك صدای تو خالی داشته باشد. وقتی آن را در دست می گیرید باید نسبت به اندازه اش سنگین به نظر برسد و هیچ نقطه له شدگی یا نرم شدگی نداشته باشد. پوست آن باید به رنگ كرم یا زرد مایل شده باشد ( رنگ سبز پوست نشانه كال بودن آن است). محل اتصال آن به ساقه باید كمی نرم باشد و باقی مانده ساقه باید به راحتی كنده شود. یكی دیگر از نشانه های رسیده بودن طالبی بوی ملایم شیرینی است كه از پوست آن به مشام می رسد.

ارزش تغذیه ای طالبی

خواص درمانی گرمك و طالبی

1- طالبی میوه ای اشتها آور است.

2- طالبی، ادرارآور، نرم كننده (ملیّن) و موجبطراوت و شادابی پوست بدن است.

3- خوردن طالبی، بعد از غذا برایدرمان كم خونی مفید است.

4- مصرف طالبی برای كسانی كه سل ریوی دارند و یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است.

5- گرمك سرشار از ویتامین هایA وC و سلولز است.

6- گرمك ملّین است؛ مخصوصاً برای كسانی كه از یبوست می نالند مفید است.

7- گرمك و طالبی، تشنگی را در تابستان تسكین می دهد.

8- گوشت طالبی برای تسكین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست موثر است.

9- آب طالبی برای نرم نمودن پوست مفید است.

احتیاط لازم در مصرف طالبی

1- كسانی كه مرض قند دارند باید در خوردن طالبی جانب احتیاط را رعایت كنند و یا آن را مصرف نكنند.

2- كسانی كه ورم معده دارند، نباید در مصرف طالبی زیاده روی كنند.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۵ساعت 23:30  توسط م - غلامحسینی  | 

انگور

 انگور

 

نامهاي ديگر: تاك، تنك، رز، تله رز، رزان، رزگون، رزجون، مو، رش، عنب

فارسي: انگور    عربي: عنب    لاتين: Vitis vinifera    انگليسي: Grape vine    فرانسه: Vigne(Raisin)

 

تركيب شيميايي:

هر صد گرم حبه انگور خام شامل:
آب 80-%75 آهن 4/0 ميليگرم رايبوفلاوين03/0 ميليگرم پروتئين 3/1%
سديم 3 ميليگرم نياسين3/0 ميليگرم مواد قندي 22-15% پتاسيم 173 ميليگرم
تانن 6/1- 2/1% كلسيم 12 ميليگرم تيامين 05/0 ميليگرم تارتر 3/1- 5/0%
فسفر 20 ميليگرم مواد معدني 9/1-2/1%

سرشار از ويتامين A,B,C است. مواد قندي زياد و همچنين مقدار زيادي مواد چربي، البومين و تانن، انگور داراي آهن، كلسيم، فسفر، منيزيم، پتاسيم، يد، منگنز و آرسينك است.

 

طبيعت:

گرم وتر

بهترين انگور، شيرين پوست نازك بزگ دانه ي كم تخم آن است. با طبيعت گرم وتر و در غذائيت بهترين ميوه ها، مفيد حال خشك مزاج ها و سرد مزاج ها.

 

خواص درماني:

1. از خاصيت مهم اوست چاق كنندگي و اعتدال دهندگي مزاج خشك غليظ، و صاف كنندگي خون و خوردن آن پيه پشت را زياد و رفع مواد سودا نموده و خشكي را رفع مي كند.

2. انگور مفيد حال سينه و شش و م ضر معده هاي رطوبتي است كه اينگونه افراد همراه آن با غذا بايد زيره و رازيانه بخوردند. همچنين مضر جگر و طحال بلغمي مزاجها و براي رفع ضرر او بايد تخم كرفس ميل كنيد.

3. انگور معده و مزاج را لينت مي دهد. اما خوردن آب بعد از آن بغايت مفسد آن و باعث اسستقا و تبهاي عفوني مي گردد.

4. انگور بايد بعد از دو روز كه چيده شود خورده شود و ميان دو طعام يعني صبحانه و ناهار و وسط ناهار و شام ميل بكنيد.

5. دانه ي انگور سرد وخشك و مولد باد و مضر معده است.

6. چون دانه انگور را سوزانده سائيده بر جراحات بپاشيد باعث بهبود آن مي شود پاشيدن سائيده ي سوزانده ي دانه انگور به چشم موجب تقويت و تور بصر مي شود.

7. چون انگور را مكرر با روغن زيتون جوشانده صاف كنند و بمالند درد و زحمت عضلات و خشكي آن را كه در خم و راست كردن، ناراحتي داشته باشند بر طرف سازد.

8. انگور مقوي و مغزي است. قلب را تقويت مي كند، ادرار آور است، ترشح كبد را زياد مي كند و مواد سوداوي و وسوخته را دفع مي كند. اعتدال دهنده ي اخلاط است. از مسوميت بدن در مقابل خستگي و يا سوء تغذيه جلوگيري مي كند. انسداد مجاري طحال، ورم امحاء و تبهاي مزمن و سرد، درد مفاصل و رماتيسم را درمان مي كند به مزاج لينت مي دهد و ايجاد تشنگي مي كند.

9. چهل روز به جاي صبحانه انگور سبز فراوان بخوريد تا ظهر هيچ چيز ديگري نخوريد، بدن ار لاغر مي كند. اسيد اوريك را كم مي كند و سمومات را برطرف مي سازد، خون را صاف و كم خوني را درمان مي كند، از خونريزي ريه جلوگيري مي كند. درد معده، ضعف معده و سوء هاضمه را كه در اثر پرخوري باشد بر طرف مي سازد، نفخ شكم ويبوست معده را برطرف مي نمايد.

10. كودك را كم كم به خوردن آب انگور عادت دهيد و رژيم انگور را در آنها اجرا كنيد از راشيتيسم يا نرمي استخوان بچه ها جلوگيري مي كند.

11. هر روز 2 ليوان بزرگ آب انگور بنوشيد، يك ليوان بين صبحانه و ناهار، يك ليوان بين ناهار و شام، ورم و درد شست پا يا نقرس، رماتيسم و هموفيلي يا دير بند آمدن خونريزي ها را درمان مي كند.

12. آب انگور دو و روغن زيتون به نسبت يك مخلوط نموده و روي آتش ملايم بجوشانيد و دائم هم بزنيد تا به مرور آب تمام شود و روغن بماند و آن را هر روز بر پوست بماليد، درهم رفتگي و چين و چروك پوست را برطرف مي سازد.

13. آب انگور چركِ سوزاك را از مجرا خارج مي سازد.

تذكر مهم: انگور براي معده هاي رطوبتي و نفاخ مضر است. و اسراف در خوردن آب انگور به طور مداوم ايجاد سنگ كليه مي نمايد.

 

 

سركه انگور

نام ديگر: اسيد استيك Vinegar- vinaigre

 

طرز تهيه:

سركه مايعي است ترش مزه داراي حالت اسيدي كه آن را به طور كلي از تخمير ميوه هايي كه داراي گلوكز مي باشند تهيه مي كنند. آب انگور را گرفته و صاف نموده و يا بدون صاف كردن با تفاله ها، داخل خم سفالي يا چيني يا شبكه اي مي ريزند ومعادل ده درصد وزن آب انگور سركه پاك يا مرغوب در آن ريخته و سر خم را محكم مي بندند و در آفتاب جاي گرم مي گذارند تا سر برسد.

 

تركيب شيميايي:

آهك، اسيد استيك، اسيد ماليك، تارتارات اسيد بطاس، مواد كاني و آلي.

 

طبيعت:

سرد و خشك

 

خواص درماني:

1. قابض، بسيار مجفف و سريع النفوذ است، رساننده ي قواي ادويه به اعضاء مي باشد. ملطف و قاطع اخلاط غليظ و خشك كننده ي رطوبتها، تقطيع صفرا و برطرف كننده ي عطش قاطع نزف الدم اعضاي باطني مي باشد، اشتها را تحريك مي كند و كار دستگاه گوارش را تا حدي آسان مي سازد، عقل را تقويت مي كند مداومت در خوردن آن صبح قبل از صبحانه بدن را لاغر و شكم را آب مي كند.

2. چند قطره آن را با آب مخلوط كنيد و بخوريد مسوميت از دود و دم ذغال را برطرف مي سازد.

3. سركه با عسل را مخلوط كرده و هر شب بر دور چشم ضماد كنيد تا كبودي دور چشم را برطرف سازد.

4. تخم ترب كوبيده را با آب آن مخلوط كرده ضماد كنيد. قانقاريا يا مردگي اعضاء كه در اثر عفونت هاي مزمن باشد درمان مي كند.

5. اگر فردي به حالت بي هوشي افتاده است دو يا سه قطره سركه در بيني او بچكانيد سبب به هوش آمدن شخص مي گردد.

6. رقيق كرده بعد نمك بزنيد و دائم در گلو قرقره كنيد. آنژين و گلو درد مزمن را درمان مي كند و از خونريزي گلو جلوگيري مي نمايد و اگر زالو يا كرم در گلو مانده باشد، آن را مي كشد.

7. آن را با كف درياي سائيده مخلوط كنيد و هر روز صبح و شب بر موضع بماليد، تكرار ماليدن آن بر موضع باعث لاغري آن عضو مي گردد.

8. كمي كافور در آن مخلوط كنيد و بماليد ورم پلك چشم را از بين مي برد.

9. هر روز آن را بماليد، براي درمان انواع سوختگي و درمان زخم هاي عفوني، زخم سفليس، گند طاول مفيد است، اگزماي متقرح و باد سرخ و خارش بدن را تسكين مي دهد، براي درمان گزيدگي حيوانات سمي گرم نافع است، عقربك و سفيدك ناخن را برطرف مي سازد.

10. بو كردن مداوم آن يا بخور در موقع جوشاندن آن يا تركردن دستمال در سركه گرم و گذاشتن روي پيشاني سردردهاي كهنه و مزمن و سردردي كه غلبه صفرا باشد را درمان مي كند.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۵ساعت 22:52  توسط م - غلامحسینی  | 

كیوی: بمبی شیرین با ویتامین C

 

كیوی: بمبی شیرین با ویتامین C

استرس ، مواد مضر و كمبود خواب ، روی بدن انسان اثر می گذارد. هر كس كه می خواهد به این وضع گرفتار نشود،

باید در روز 4 عدد كیوی بخورد. در مورد مقدار ویتامینC لازم، بین دانشمندان توافق نظر وجود ندارد. بعضی معتقدند كه كمبود ویتامینC را باید از طریق خوردن قرص های ویتامینC تأمین كرد. عده ای از متخصصین بر این عقیده اند كه برای پیش گیری از تب، ناراحتی های معده و روده، بی حالی و خستگی، سرفه های شدید و زكام كه در اثر وجود باكتری ها بروز می كند، مصرف 150 میلی گرم ویتامین C بهترین راه است.كیوی ، سیستم حفاظتی بدن را تقویت می كند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید.

پادزهر سیگار

سیگاری ها نیاز به ویتامینC بیشتری دارند. زیرا مواد سمی ، مخصوصاً رادیكال های آزاد موجود در دود سیگار ویتامین ها را از بین می برد . بنابراین سیگاری ها حدوداً باید ، 40% ویتامینC بیشتری ، مصرف كنند. این مقدار با خوردن دو عدد كیوی تأمین می شود. كسانی كه زنجیروار سیگار می كشند باید جعبه، جعبه كیوی بخرند و مصرف كنند.البته در افراد سیگاری با خوردن كیوی ، ضایعات مربوط به ویتامینC جبران میشود، ولی ضرری كه كشیدن سیگار برای قلب، مجاری عروقی، ریه و سایر اندام های بدن دارد ، جبران نمی شود.

پادزهر كیوی درمقابل سمومی كه در سیگار وجود دارد، ناچیز است. نوعی خاص از اسیدهای فنول به همراه ویتامینC، برای مقابله با خطرات سرطان كارساز هستند. یكی از آنها اسید قهوه است كه در كیوی با غلظت بالائی وجود دارد. حتی قهوه كه نام این اسید از آن گرفته شده است، یك دهم غلظت این اسید موجود در كیوی را ندارد. اسید قهوه، مثل ویتامینC مانع تولید مواد سرطان زا در معده ، یعنی نیتروزامین ها می شود. كیوی با داشتن ویتامینC و اسید قهوه، دو ماده اساسی ضد سرطان را در اختیار می گذارد.

" مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان داده است كه دیابتی ها كه مرتب مقدار زیادی ویتامینC دریافت می كنند، میزان كلسترول و انسولین پایینی دارند. كیوی برای تامین ویتامینC منبع خوبی است."

كیوی دارای آنزیم هایی است كه پروتئین ها را تجزیه می كنند. متأسفانه این آنزیم ها در معده به وسیله اسید معده از بین می روند، طوری كه در معده و روده اثری ندارد. ولی اسید معده بعد از خوردن غذاهای گوشتی و لبنی زیاد، مقداری خنثی می شود و آنزیم های كیوی می توانند مدت كوتاهی فعالیت كنند و این زمان كافی است كه مواد پروتئینی به وسیله این آنزیم ها به قطعات كوچك تری تجزیه شوند و این امر عمل هضم غذاهای سنگین در معده و روده را آسان تر می كند.

چهار مرتبه خوردن كیوی در روز توصیه می شود

چهار عدد كیوی را در طول روز تقسیم كنید. مثلاً صبح، ظهر، بعد از ظهر، و عصر. چون بدن انسان نمی تواند ویتامینC را ذخیره كند ، بنابراین به جای خوردن تنقلات مثل چیپس بهتر است كیوی میل نمائید !

یك نسخه از كیوی:

4 عدد كیوی و یك موز را پوست كنید، با گوشتكوب یا وسیله دیگر آنها را خرد و مخلوط كنید. 300 میلی لیتر شربت آناناس و 300 میلی لیتر آب سیب را با آن مخلوط كنید و مصرف نمائید.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۴/۱۴ساعت 13:24  توسط م - غلامحسینی  | 

توت فرنگي

توت فرنگي

 

توت فرنگی گياهي است با نام علمي FRAGARIA VESCA  از خانواده گل سرخ ROSACACEAE كه دو نوع ساقه راست و خوابيده دارد‌. گل‌هاي آن منظم و به رنگ سفيد مي‌باشد‌.

قسمت مورد استفاده خوراكي توت فرنگي در حقيقت نهنج گل آن است كه به تدريج بزرگ شده و به اصطلاح به عنوان ميوه توت فرنگي معروف است‌.

توت فرنگي به حالت خودرو در بعضي نواحي شمالي ايران وجود دارد و بعضي اوقات به دليل خوش طعمي‌، ميوه آن را به طور مصنوعي پرورش مي‌دهند‌. از ديرباز همه قسمت‌هاي اين گياه مصرف دارويي داشته است و از برگ و ريشه آن كه حاوي مقدار قابل ملاحظه‌اي تانن است به عنوان ضد اسهال و ادرارآور استفاده مي‌شده است‌.

توت فرنگي، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است كه روي زمين مي خوابد و ريشه مي دواند.

قسمت هايي كه از بوته توت فرنگي مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارتند از: ميوه ، برگ و ريشه .
از دير باز همه قسمت هاي اين گياه مصرف دارويي داشته است و از برگ و ريشه آن كه حاوي مقدار قابل ملاحظه اي تانن است به عنوان ضد اسهال وادرارآور استفاده مي شده است. توت فرنگي به صورت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستني.

خواص تغذيه اي توت فرنگي و اثر آن در سلامتي انسان :

توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود.

همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.

توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد.يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد. توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت، توت سفيد، تمشك و... پاك كننده روده و مثانه است.  تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .

فولات، مقدار هموسيستئين خون را كاهش مي دهد. هموسيستئين اسيد آمينه اي است كه در مقادير زياد باعث مسدود شدن رگهاي خوني مي شود. همچنين توت فرنگي داراي مقادير بالايي از آنتي اكسيدان ها مثل الاژيك اسيد و آنتوسيانين(رنگدانه قرمز) است كه در پيشگيري از بيماري هاي قلبي موثرند.

اين مطالعات اهميت مصرف توت فرنگي را در برنامه غذايي بعنوان عامل بهبود عملكرد سيستم قلبي-عروقي نشان مي دهد.  همچنين مطالعات قبلي نشان داده بود كه باعث بهبود عملكرد حافظه و كنترل آرتريت روماتوئيد( التهاب مفاصل) مي شود.

از ديگر خواص توت فرنگي مي توان به موارد زير اشاره كرد :

- مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب كه هر كدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي كنند داراي خاصيت تقويت كننده، ملين و خنك كننده نيز مي باشد.

- توت فرنگي از تصلب شرائين جلوگيري مي نمايد.

- توت فرنگي اشتها آور است و ادرار را زياد مي كند.

- دم كرده برگ توت فرنگي در زياد كردن ادرار و شير بانوان مفيد است.

- دم كرده برگ توت فرنگي يا ميوه توت فرنگي مي تواند نقرس و سنگ هاي مثانه را معالجه كند.

- املاح معدني موجود در توت فرنگي خاصيت مسهلي به آن بخشيده است، زيرا اين املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار مي كند و به همين جهت توت فرنگي براي درمان يبوست مؤثر است.

- اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.

- توت فرنگي به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است.

- توت فرنگي به علت دارابودن مقادير كافي كلسيم و فسفر، در رشد و نمو كودكان و نوجوانان ، استحكام دندان ها و ترميم شكستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.

- توت ‌فرنگي حاوي موادي چون فسفر، كلسيم، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات 2 كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي‌كند.

-
توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C ، در درمان بيماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا كمك زيادي مي‌كند.

-
دانشجويان و افرادي كه تمرينات فكري مي‌كنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل كنند چرا كه خوردن اين ميوه باعث تامين فسفر مورد نياز مغزشان ميشود.

-
همچنين، توت فرنگي به علت داشتن ويتامين B در كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب، هيجان و سستي مؤثرست.

-
توت فرنگي نقش مهمي در خونسازي بدن دارد و از خاصيت ضدعفوني كننده‌اي برخوردارست. علاوه بر اينها خوردن توت فرنگي باعث پاك شدن خون از مواد مضر و زايد مثل اوره، اسيداوريك و چربي مي‌شود و نيز درمان كننده نقرس است.

-
ويتامين A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقويت چشم مي‌شود.

مصرف روزانه 5 واحد ميوه و سبزي، احتمال ابتلاء به سرطان را كاهش مي دهد.

مطالعات جديد نشان مي دهد مصرف روزانه 9 يا 10 واحد ميوه و سبزي به همراه 3 واحد لبنيات كم چرب، در كاهش فشار خون بالا بسيار مؤثر است.

دندان های خود را با توت فرنگی سفید کنید!

نمی توان کتمان کرد که قهوه اعتیاد آور است و من مدت های طولانی است که درگیر این اعتیاد شده ام، جدای از کلیه ی مزایایی که قهوه دارد و اینکه خیلی تر و تمیز می شود بر اساس این دستورالعمل با آن دوپینگ کرد، بزرگترین مشکلی که مصرف قهوه برای هر کسی ایجاد می کند لکه هایی است که در طولانی مدت روی دندان ها شکل می گیرند. اگر سیگار هم بکشید که دیگر هیچ(!) اوضاع چند ده برابر بدتر می شود. برای یک نفر مثل من که اعتیاد سنگینی به قهوه دارد شاید 6 ماه یکبار جرم گیری دندهایش هم کم باشد و این خمیر دندانهای سفید کننده و محلول های مشابه هم چندان جواب نمی دهند. (باید یک قهوه خور یا سیگاری اساسی باشید تا بدانید چه میگویم)

اما دیروز در سایت Health.com راه حل جالبی برای این قضیه توصیه شده بود، این سایت توصیه کرده است توت فرنگی تازه و رسیده را با نصف قاشق چایخوری بکینگ پودر مخلوط نمائید و سپس از آن برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید. راز این ترکیب یا بهتر بگوئیم حاصلش اسید مالیک است که پاک کننده ی بسیار قوی می باشد برای لکه های حاصل از سیگار و قهوه بر روی دندان ها و از طرفی خاصیت سفید کنندگی دارد. همچنین در Health.com توصیه شده است بیش از حد معمول از این روش بهره برداری نکنید چون ممکن است به مینای دندان های خود صدمه وارد کنید. قدر مسلم این روش مثل جرم گیری در زیر دست یک دندانپزشک نیست ولی ارزان است و به صورت مقطعی جواب خواهد داد، باید اولین فرصت امتحانش کنم ^_^.


 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۴/۱۴ساعت 13:15  توسط م - غلامحسینی  | 

ادویه و سبزی‌های معطر مفیدند

ادویه و سبزی‌های معطر مفیدند  

اضافه ‌کردن ادویه‌جات و سبزی‌های معطر به رژیم غذایی می‌ تواند برای سلامت شما مفید باشد.

انواع ادویه و سبزی معطر

به گزارش دکتر سوزانا زیک، متخصص طب طبیعی و پژوهشگر نظام بهداشتی دانشگاه میشیگان "افزودن این گیاهان معطر به غذاها می ‌تواند به حفظ وزن طبیعی کمک ‌کند. به علاوه آنها می ‌توانند به پیشگیری از برخی سرطان‌ها، کاهش فشارخون و کنترل قند خون کمک کنند و نیز سلامت قلب و عروق را بهبود بخشند."

استفاده از این گیاهان معطر به جای چاشنی‌های معمول که حاوی قند ،نمک و چربی هستند، می ‌توان هم به حفظ سلامتی کمک کرد و هم به غذا رایحه بخشید.

10 نکته برای انتخاب بهترین گیاهان معطر

دکتر زیک این 10 نکته را برای انتخاب بهترین گیاهان معطر توصیه می‌ کند:

• به جای نمک از گیاهان معطر استفاده کنید.

گیاهان معطری مانند مرزنگوش، آویشن، رزماری، جعفری و سیر می ‌توانند رایحه‌ طبیعی غذاها را بیرون بکشند.

• از سیر تازه استفاده کنید.

سیر می ‌تواند فشار خون و کلسترول را پایین بیاورد.

دکتر زیک می گوید: "برای به دست آوردن حداکثر منافع، لازم است دست کم سه پَر سیر متوسط تازه در روز مصرف کنید. سیر خشک یا سیری که مدت‌ها مانده باشد، خواص خود را از دست می‌ دهد."

• رزماری بخورید.

رزماری حاوی مواد آنتی ‌اکسیدان است که تصور می ‌شود حافظه را بهبود بخشد و احتمالاً به پیشگیری از سرطان کمک کند.

• با کمک ریحان، مرزنگوش و رزماری با سرماخوردگی مبارزه کنید.

اسانس‌های روغنی موجود در این گیاهان ممکن است بتواند در مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا به شما کمک کند.

• سرفه مزمن را با آویشن درمان کنید.

زیک می‌گوید: "منافع بهداشتی آویشن بی ‌نظیر هستند. این گیاه به طور سنتی برای درمان سرفه و حتی سیاه‌ سرفه استفاده می‌ شده است."

• برای کمر درد زردچوبه بخورید.

پژوهشگران دریافته‌اند که ماده‌ای به نام کورکومین curcumin که در زردچوبه یافت می ‌شود، دارای خواص ضد التهابی است. زردچوبه هم می‌ تواند به تنهایی و هم با ادویه کاری مورد استفاده قرار گیرد.

• با کاری با سرطان بجنگید.

همچنین معلوم شده است که کورکومین باعث کوچک ‌شدن پولیپ‌های روده بزرگ پیش‌-سرطانی می‌ شود.

• از "ادویه‌ گرم" برای کاهش فشار خون استفاده کنید.

ادویه گرم مانند زنجبیل، جوز بویا، دارچین، فلفل شیرین، فلفل سیاه و فلفل قرمز باعث حرکت خون از قسمت‌های مرکزی بدن به پوست می ‌شوند. به گفته دکتر زیک این وضعیت باعث می‌ شود خون به صورت یکنواخت ‌تر در سراسر بدن پخش شود و ممکن است فشار خون بالا را نیز کاهش دهد.

• برای تسکین معده زنجبیل بخورید.

موادی به نام جینجرول‌ها که در زنجبیل وجود دارند می توانند به کنترل تهوع کمک کنند.

• شکر را با ادویه جایگزین کنید.

ادویه‌جاتی مانند دارچین و جوز بویا را به جای شکر، برای شیرین کردن تنقلات استفاده کنید.

 منبع: روزنامه همشهری

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۴ساعت 20:6  توسط م - غلامحسینی  | 

لبو

                                      لبو

 

چغندر از جمله سبزیجاتی است که اندیس گلایسمی بالایی دارد و آن را معادل 64 محاسبه کرده اند.در ضمن قند موجود در این سبزی به سرعت و به آسانی جذب می گردد و به همین دلیل چغندر را متخصصان تغذیه به افرادی که به طور منظم برنامه ورزشی دارند توصیه می کنند. از آنجایی که در هنگام ورزش عضلات دائما در حال انقباض هستند و برای فعالیت های خود به انرژی نیازمند هستند,مصرف این سبزی می تواند بسیار مفید باشد.در وعده های غذایی که قبل و بعد از ورزش میل می گردد,مصرف چغندر آب پز شده,کباب شده و یا مخلوط شده در سوپ بسیار مفید است.البته همین اندیس گلایسمی بالا در چغندر موجب شده تا آن را از رژیم غذایی افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند,حذف کنند. قند بالا و سریع الجذب این سبزی به ضرر افراد دیابتی بوده و نیاز به دارو و یا انسولین را در آنها افزایش می دهد.لبو به دلیل رنگ منحصر به فردی که دارد سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است.همانطور که می دانید,ترکیبات آنتی اکسیدانی مانع بروز سرطان شده و حتی پیشرفت بیماری را کاهش می دهد.امروزه در اروپا از ترکیبات موجود در چغندر که از دسته کاروتنوئید ها و فلاونوئید ها است برای درمان بسیاری از سرطان ها استفاده می شود.سرطان ها یی نظیر روده,ریه,پروستات,پستان,لوسمی و رکتوم از جمله آن هایی هستند که با مصرف چغندر در یک دوره درمانی مشخص کنترل و حتی درمان شده اند.امروزه حتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به ایدز از چغندر استفاده می شود.مواد غذایی در 3 دسته جای می گیرند که باید از هر 3 دسته به طور روزانه استفاده کرد.دسته اول غذا هایی هستند که پختنی بوده مانند انواع گوشت و تخم مرغ,دسته دوم مواد غذایی انرژی زا بوده مانند برنج,نان و غلات و دسته سوم مواد غذایی محافظتی بوده مانند میوه و سبزیجات که موجب محافظت بدن در برابر بیماری ها می گردنند.وجود آهن در کنار ویتامین ث در این سبزی به همراه اسید فولیک که به وفور یافت می شود بدن را از بروز کم خونی محافظت کرده و به زنان و دختران جوان مصرف منظم این سبزی توصیه می شود

 ...قلبی,کم خونی,ضعف عضلانی و حتی سرطان .لبو در گروه سبزیجات جای گرفته و به عنوان یک سبزی سالادی شهرت دارد و اغلب در نواحی ساحلی اروپا و آسیا رشد می کند.این گیاه از اروپا به آسیا آمده است و تا قبل از آنکه رومی ها آن را کشت کنند از برگ آن در تهیه انواع غذا ها استفاده می شده است.لبو یکی از سبزیجات خوش طعم و شیرینی است که کالری بسیار کمی نیز دارد.طعم و رنگ خاص این سبزی توجه بچه ها را نیز به خود جلب کرده و اشتها یشان را بر می انگیزد.وقتی چغندر پخته می شود,کالری موجود در آن به دلیل آزاد شدن کربوهیدرات ها و پروتئین ها افزایش می یابد و راحت تر می توان در دسترس سیستم گوارشی قرار بگیرد.در این سبزی منابع بسیار خوبی از مواد معدنی و ویتامین وجود دارد.در یونان قدیم و رم از چغندر قرمز برای رهایی از تب استفاده می شده است.بسیاری از اطبای اروپایی عقیده داشتند که آب این سبزی در جهت تقویت همه ارگان های بدن مفید است و خاصیت تصفیه کنندگی دارد.نوشیدن آب چغندر موجب تحریک کبد,کلیه ها,صفرا و روده شده و در تقویت فعالیت سیستم گوارشی بسیار مفید است.به علاوه, بسیاری از اطبا عقیده بر آن داشتند که چغندر موجب تحریک سیستم لنفاوی شده و تقویت سیستم ایمنی را به همراه دارد و مانع بروز سرماخوردگی می شود.در طب چینی از چغندر برای بهبود عملکرد قلب,آرامش روان و تصفیه خون استفاده می شده است.آنان عقیده داشتند چغندر موجب رفع کسالت می شود و افرادی که دائما از خستگی و ضعف رنج می برند را از این عارضه رهایی می دهد.این سبزی تنبلی کبد را کاهش داده و موجب فعال تر شدن این ارگان می شود,در ضمن,در زنان یائسه ای که مشکلات هورمونی دارند موجب تنظیم هورمون ها می گردد و علائم ناشی از این بی نظمی را که به شدت در دوره یائسگی برای آنها آزار دهنده هستند کاهش می دهد.وجود فولات بسیار بالایی که در چغندر دیده می شود این سبزی را برای سیستم قلبی_عروقی ارزشمند تلقی کرده است.اغلب در 2 تا 3 ماه قبل از بارداری به مادران توصیه می شود که از مکمل اسید فولیک استفاده کنند تا ذخایر کافی این ماده مغذی قبل از بروز بارداری فراهم آید, زیرا کمبود اسید فولیک در این دوران آسیب های جبران ناپذیری را برای جنین فراهم می آورد که می توان عقب ماندگی ذهنی و نقص در تشکیل لاله عصبی را نام برد.مصرف مواد غذایی سرشار از فولات نظیر لبو موجب حفظ سلامت جنین می گردد.قابل ذکر است که لبو هنگامی که پخته می شود مقداری از فولات خود را از دست می دهد,به همین دلیل توصیه می شود از بخار پز شده حلقه های نازک چغندر استفاده کنید و یا آنکه آنرا به صورت خام و رنده شده به همراه ماست در هنگام صرف غذا میل کنید

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:49  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص روغن زیتون

در ستایش روغن زیتون

دانشمندان معتقدند استفاده از روغن زیتون می تواند از پیشرفت سرطان سینه جلوگیری کند، آنها معتقدند که وجود اسید چربی به نام اولئیک این خاصیت را به روغن زیتون داده است . محققان در مطالعات آزمایشگاهی خود به این نتیجه رسیده اند که ، اسید چرب موجود در این روغن از فعالیت ژنی که عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است ، جلوگیری می کند و مانع رشد بی رویه تومورهای سرطانی می گردد. جالب است بدانید که این روغن نه تنها از رشد تومور جلوگیری می کند بلکه اثر داروهای ضد سرطانی را افزایش داده و اثر بخشی آنها را چند برابر می کند. استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی موجب شده که میزان ابتلا به بیماریهای قلبی ، سرطان سینه و حتی پیری در میان مصرف کنندگان این رژیم غذایی به حداقل خود برسد . محققان عقیده دارند که وجود ترکیبات شیمیایی موجود در روغن زیتون طبیعی خواص کاهش دهنده درد را به آن داده است . آنها معتقدند که استفاده از 50 گرم از این روغن 10 برابر ایبوپروفن درد را تسکین می دهد . در ضمن، در روغن زیتون ترکیبات ضد التهابی وجود دارد که از شدت سردرد هم می کاهد . بدانید که در زیتون تازه ترکیبی به نام اولکانتال وجود دارد که از فعالیت آنزیم های التهابی جلوگیری کرده و مانند داروهای ضد التهابی عمل می کند.یک تیم تحقیقاتی در مطالعه ای به این نکته دست یافتند که وجود ترکیباتی به نام فنول ها به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان های گوناگون به دلیل غیر فعال کردن رادیکالهای آزاد از ابتلا و پیشرفت بیماریهای قلبی عروق می کاهد.مطالعات نشان داده که وجود ترکیبات فنولیک در این روغن موجب بروز این خواص معجزه آسا در برابر بیماری قلبی شده است. روغن زیتون حتی می تواند از میزان کلسترول بد نیز بکاهد و یکی از عوامل گسترش دهنده بیماریهای قلبی – عروقی را از میان بردارد. آنها وجود اسیدهای چرب کوتاه زنجیره را از عوامل کاهش دهنده کلسترول بد دانسته و روغن زیتون را به عنوان یک روغن مفید در تهیه غذای بیماران قلبی قلمداد می نمایند.دانشمندان با مطالعه ای که روی رژیم غذایی افرادی که در برنامه رژیمشان به وفور از میوه ها و سبزیها و برای پخت غذا از روغن زیتون استفاده می کنند، دریافته اند که استفاده از روغن زیتون عامل افزایش طول عمر می باشد آنها معتقدند که استفاده از این رژیم غذایی ابتلا افراد را به سرطان ریه و سینه که از شایع ترین نوع سرطان هاست ، کاهش داده است. بالا بودن نقطه دود روغن زیتون باعث می شود که متخصصان تغذیه ، روغن زیتون را مناسب ترین روغن برای سرخ کردن بدانند. ضمن اینکه بیماران دیابتی نیز می توانند از این روغن استفاده کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:38  توسط م - غلامحسینی  | 

تغذیه و مراقبت از پوست

تغذیه و مراقبت از پوست

برای داشتن پوستی شاداب باید هم از درون و هم از بیرون بدن مراقب پوست خود باشیم.

یک رژیم غذایی متعادل به داشتن پوستی شاداب کمک می‌کند. مصرف قندهای طبیعی مثل قند موجود در عسل، شیر و میوها استفاده ازپروتئین موجود در گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، غلات و حبوبات برای رشد و ترمیم بافت پوست لازم است.
مصرف مقدار مناسب و متعادل چربی برای تولید چربی طبیعی محافظ پوست لازم است.
مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی برای رشد و ترمیم سلول‌ها و تنظیم فرآیندهای شیمیایی پوست لازم است. ویتامین‌هایی که بیش از همه در پوست اهمیت دارد ویتامین A، B2، B3، C و E است.

ویتامین B2 در لبنیات، ماءالشعیر، جگر و حبوبات ویتامین B3 در گوشت قرمز، ماءالشعیر، غلات و آجیل، ویتامین A در کره و پنیر، سبزی‌م‌ و تخم‌مرغ، ویتامین C در سبزی‌ها و میوه‌ها و ویتامین E در ماهی وجود دارد.

در نتیجه خوردن مقادیر مناسبی از سبزی‌ها و میوه‌های تازه در ایجاد پوست باطراوت موثر است. مصرف حدود 1 تا 2 لیتر آب خالص در روز نیز از کم آب شدن پوست جلوگیری می‌کند

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:36  توسط م - غلامحسینی  | 

آب پرتقال باعث افزایش سطح HDL خون می شود

 آب پرتقال موجب افزايش سطح HDL خون ميشود

 

 نوشيدن سه ليوان آب پرتقال در روز موجب افزايش 21 درصدي سطح HDL خون    ميشود. كلسترول خوب يا HDL ميتواند در جلوگيري از بروز حملات قلبي موثر باشد. نارنگي موجب كاهش سطح كلسترول خون مي شود.

البته اين بدين معني نيست كه هر كسي ميتواند روزانه سه ليوان آب پرتقال بخورد چون آب پرتقال هاي موجود در بازار حاوي مقادير زياد شكر هستند كه ميتواند براي سلامتي افرادي كه مستعد ابتلا به ديابت هستند مضر باشد.

مصرف پرتقال و نارنگي علاوه بر اينكه همان ميزان آب ميوه را در اختيار ما قرار ميدهد موجب ميشود كه بدن ما مقادير زيادي فيبر نيز دريافت دارد .آب مركبات حاوي فلاوونوئيد هايي به نام Hesperetin  و Naringenin ميباشد كه اين مواد از ساخته شدن كلسترول در كبد جلوگيري به عمل مي آورند. البته مقدار اين مواد در پوست مركبات بيش از باقي جاهاست .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:33  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص خرما

                                                         خواص خرما

 

 خرما غذایی پر انرژی و به راحتی قابل نگهداری است.میزان پروتئینوچربی موجود در گوشت خرما بسیار کم است و چربی,بیشتر در منطقه ی پوست آن متمرکز شده و اهمیت آن در نگهداری و محافظت از میوه از لحاظ فیزیولوژیکی بیشتر از ارزش تغذیه ای آن است.در خرما بین 1 تا3درصد پروتئین یافت می شود اما به دلیل کم بودن اسیدهای آمینه ی موجود در آن,نمی توان از خرما به عنوان منبع تغذیه ای پروتئین استفاده کرد.با وجود داشتن انواع ویتامین های آ,ب6,ب3 و فولات و همچنین مقدار قابل ملاحظه ای پتاسیم,بیشترین اهمیت تغذیه ای خرما نقش آن در تامین فیبر غذایی است.طبق نظر حکمای طب سنتی جوشانده ی50 گرم خرما در یک لیتر آب,شربت بسیار موئثری برای رفع خشونت و نرم کردن سینه است.به علاوه خرما برای درمان فلج,پارکینسون,تقویت کلیه,نرم کردن مفاصل و رفع کمر درد مفید است.در کشور هندوستان از صمغ درخت خرما برای درمان اسهال و معالجه ی بیماری های مجاری تناسلی و ادراری استفاده می شود و از میوه ی خرما بدون هسته, برای نرم کردن سینه و به عنوان ملین و همچنین بهبود آسم و ناراحتی های سینه و رفع سرفه بهره می برند.سایر فواید خرما شامل کمک به خون سازی(به دلیل داشتن فولات)و درمان سنگ مثانه می باشد.خرما به دلیل داشتن مقدار زیادی منیزیم در پیشگیری از سرطان نقش موثری دارد. تحقیقات نشان می دهند که میزان ابتلا به انواع سرطان در افراد ساکن نواحی خرما خیز جهان کمتر است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:29  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص کرفس

                                                            خواص کرفس

 

کرفس سرشار از پتاسيم ،سدیم، کلسيم ، فسفر و ويتامين C, B, A است.

کرفس کليه و مثانه را تميز مي کند. از توليد سنگ کليه و مثانه جلوگيري مي کند و ملين است.

دانشمندان بر اين عقيده اند که کرفس بهترين ماده غذايي است براي عفونت مجاري ادرار و اسيد اوريک بالا از طريق تميز کردن کليه و مجاري ادرار.

-ترپين ماده معطر کرفس که مانع ماندن سنگ کليه در مجاري ادرار و آلودگي ميکروبي و درد مي شود. پتاسيم موجود در کرفس جريان ادرار را تحريک و کليه و مثانه را تميز مي کند. بيش از همه براي بيماران نقرسي مفيد است.

- روغن اتري که در کرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاري کليه مي شود به طوريکه  اسيد اوريک بهتر دفع مي گردد.

- آلودگي ميکروبي ضعيف در روده نيز در اثر ترپين از بين مي رود . کرفس باعث تحريک شديدتر روده شده و ساير ناراحتي هايي از اين قبيل در اثر خوردن کرفس بهبود مي يابند.

 تجربه نشان داده است که يک وعده غذاي کرفس دار بوي بد دهان را از بين مي برد. احتمالاً موادي که در معده توليد مي شوند با مواد معطر کرفس ترکيب شده و از بوي بد دهان جلوگيري مي کند . کساني که از بوي بد دهان رنج مي برند بايد هر روز مقداري کرفس ميل کنند، در صورتي که  نتيجه اي نداد بايستي به پزشک مراجعه کرد. از قديم گفته اند که کرفس باعث شادي و شادابي  مي شود . کرفس تقويت کننده معده و تقويت کننده اعصاب است و براي درمان گرفتگي صدا مفيد است.

کرفس به علت دارا بودن فسفر زياد ، در ازدياد هوش موثر است .

در ضمن خوردن کرفس حافظه را زياد و قلب را پاک مي کند و ديوانگي ، جذام و پيسي را برطرف مي کند.

کرفس در افزايش شير مادر موثر است. - کرفس ضد تنگي نفس است.

 -کرفس محرک صرع است و بايد مبتلايان به اين بيماري (صرع) از مصرف آن خودداري نمايند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۰۲ساعت 16:27  توسط م - غلامحسینی  | 

خواص گوجه فرنگی

 
گوجه فرنگي
 
 

نحوه استفاده : نحوه استفاده در مقاله ذكر شده است.
خواص : به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مرکزي، گوجه فرنگي ملين بوده و سنگ كليه را دفع مي‌كند.

مردان مي‌توانند با خوردن مداوم گوجه فرنگي خود را در مقابل سرطان پروستات محافظت کنند.

همچنين گوجه فرنگي از ورم آپانديس جلوگيري مي‌كند. از جوشانده برگ گوجه فرنگي نيز مي‌توان براي دفع شته و حشرات استفاده كرد.

گوجه فرنگي براي مبتلايان به نقرس و رماتيسم مفيد و ورم مفاصل را برطرف مي‌كند. همچنين از تصلب شرايين جلوگيري كرده و حتي مصرف آن براي اين مرض مفيد است.


گوجه فرنگي، اوره خون را پايين مي آورد. براي تميز كردن خون بايد از گوجه فرنگي و كرفس به نسبت مساوي و به مقدار سه فنجان در روز قبل از غذا و به مدت سه هفته استفاده كرد.

براي تميزي لكه جوهر بر روي لباس، يك تكه پنبه را در داخل آب گوجه فرنگي قرار داده و لكه جوهر را با آن مالش دهيد و سپس آنرا بشوييد.


اگر پوست شما كك و مك دارد، هر روز آنرا با گوجه فرنگي تميز كنيد كم كم كك و مك‌ها را از بين مي برد.

گفتني است، در بعضي از اشخاص هضم گوجه فرنگي با اشكال صورت مي گيرد. کساني که معده حساس دارند، نبايد در خوردن گوجه فرنگي افراط كنند.

همچنين بعضي از افراد نسبت به گوجه فرنگي حساسيت دارند. اين نوع از افراد نيز نبايد گوجه فرنگي بخورند.


منبع : کتب طب سنتی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۳/۳۰ساعت 13:10  توسط م - غلامحسینی  | 

زیره

 زیره

زیره گیاهی است یکساله کوچک و علفی که ارتفاع آن 60 سانتیمتر است ریشه آن دراز و باریک برنگ سفید ، ساقه آن راست و برگهایش به شکل نوار باریک و نخی شکل و برنگ سبز می باشد .
گلهای زیره سفید یا صورتی بصورت چتری در انتهای ساقه ظاهر می شود . این گیاه بطور وحشی در مناطق مدیترانه می روید . زیره برنگهای زرد تیره ، سبز و خاکستری وجود دارد .

ترکیبات شیمیایی

زیره دارای تانن ، روغن زرین و اسانس است .
اسانس زیره را از تقطیر میوه له شده تحت اثر بخار آب بدست می آورند . این اسانس مایعی است بیرنگ که در اثر ماندن ابتدا برنگ زرد و سپس قهو ه ای رنگ می شود .
بوی زیره مربوط به آلدئیدی بنام کومینول است . مقدر کومینول در زیره بسته به محل کشت آن بین 30 تا 50 درصد است .


 1. قابض و خشک کننده است .
 2. ضد تشنج است .
 3. برای برطرف کردن بیماری صرع مفید است.
 4. در دفع گاز معده موثر است .
 5. قاعده آور است .
 6. عرق آور است.
 7. برای رفع برونشیت از دم کرده زیره استفاده کنید .
 8. برای برطرف کردن سوءهاضمه مفید است.
 9. ترشحات زنانگی را برطرف می کند.
 10. برای تحریک اشتها زیره سبزه را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا بخورید .
 11. برای برطرف کردن قطره قطره ادرار کردن زیره را تفت داده و سرخ کنید سپس با آب بخورید .
 12. برای رفع نفخ روده و معده می توانید دم کرده زیره را تنقیه کنید .
 13. برای التیام زخم چشم ، دانه های له شده زیره سبز را در آب برنج خام خیس کرده و سپس مایع بدست آمده را قطره قطره روی زخم چشم بریزید.
 14. هنگامیکه اطفال شیر خوار دل درد دارند و نفخ در شکم شان پیچیده چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم آنها را ماساژ دهید .
 15. و بالاخره زیره را در غذاهایی که نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده کنید .

طرز استفاده

دم کرده زیره : مقدار 5 گرم زیره را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم کنید .
مخلوط با عسل : گرد زیره را به مقدر یک گرم عسل مخلوط کرده و استفاده کنید .
اسانس زیره : این اسانس را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کنید . مقدار مصرف آن 2 قطره در یک لیوان آب نیم گرم می باشد.

مضرات

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۳/۲۹ساعت 21:23  توسط م - غلامحسینی  | 

کنف

 
کنف
                                                        

نحوه استفاده : در ذیل به آن اشاره خواهد گردید :
خواص : گیاهی بوته مانند و دارای ساقه های پوشیده از خار است منشأ اصلی آن نواحی مختلف آفریقا ذکر شده است از دانه آن روغن خوراکی استخراج و از الیاف آن محصولات مختلف منجله کاغذ گونی و چتائی و ... تهیه می شود.
کنف گیاهی است دو لپه و گلدار یکساله با ریشه های متراکم و عمیق و سفید رنگ ، ساقه این گیاه نسبتاً علفی و اکثراً بدون انشعاب و ارتفاع آن از یک تا 4 متر تغییر می کند. ارتفاع متوسط ساقه کنف بین 4/2 تا 6/3 متر است. برگهای کنف متناوب بادمبرگی نسبتاً بلند، رگبرگهای پنجه ای و برگها ساده یا پنجه ای است که هر دو نوع برگ ممکن است روی یک بوته وجود داشته باشد. برگها دارای لبه های دندانه دار بوده و در سطح برگ و ساقه کرکهای ریزی وجود دارد. گل بصورت منفرد نسبتاً بزرگ در روی ساقه در نقطه بین برگ و ساقه قرار دارد. گل کنف کامل و منظم میباشد. کاسه گل از 5 کاسبرگ که در قاعده کم و بیش به یکدیگر چسبیده اند و جام گل از 5 گلبرگ غالباً متقارن که در قاعده پیوسته هستند تشکیل یافته است. کاسه گل دارای کاسچه (کاسه فرعی) که باریک و معمولاً دارای 8 لوب میباشند. جام گل زرد ولی در وسط بنفش رنگ است و گلبرگهاسه تاچهار برابر بلندتر از کاسبرگها می باشد. نافه که از تعداد بسیاری پرچم تشکیل یافته است. مادگی فوقانی از 5 برچه پیوسته تشکیل یافته و تمکن آن محوری است. تخمدان 5 خانه ای مجزا و در هر خانه دو ردیف تخمک واژگون (آناتروپ) قرار دارد. میوه کنف کپسول لوکولیسید، تخم مرغی شکل، نوک تیز کرک دار و اندازه آنها تقریباً برابر نصف کاسبرگ است. هر کپسول دارای 5 برچه است. که در داخل هر برچه حداقل یک دانه وجود دارد. دانه ها به رنگ سیاه و خاکستری و در داخل هرکپسول حدود 18 تا 20 دانه وجود دارد.این گونه دارای چهار واریته به قرار زیر می باشد :
(1) Hici var. Viridis (2) H.c.var.vulgaris
(3) H.c. var purpurea (4) H.c. var sinplox
از ارقام مهم کنف می توان از کوبا 108 و کوبا 2032 ، کوبانو ، مصری ، اورگلاید ، فلوریدا ، رودزین و سودان تر ادیف نام برد.


ادامه مطلب را در "ادامه مطلب" مطالعه فرمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۳/۲۹ساعت 13:11  توسط م - غلامحسینی  |